Pacjent z drukarki

18 wrz 2013 r.

Struktura nerki drukowana przez drukarkę 3D - Wake Forest Baptist Medical Center. Fot. wakehealth.edu

Dzięki technologii “body on a chip” można wykorzystać wydrukowane techniką 3D sztuczne ludzkie narządy do badania leków i szczepionek – informuje serwis „BBC News/Health”.

Bioprinting, czyli drukowanie komórkami za pomocą drukarki 3D by uzyskać ludzkie tkanki nie jest nowością, podobnie jak nie jest nią hodowanie ludzkich tkanek w formie mikroukładu. Jednak naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine w Karolinie Północnej jako pierwsi połączyli kilka sztucznych narządów w jednym urządzeniu, aby odwzorować reakcję ludzkiego organizmu na toksyny czy czynniki biologiczne.

Drukarka tworzy narządy za pomocą zawierającego różne rodzaje komórek “bioatramentu”, nanoszonego na formę ze specjalnego hydrożelu. Tworzone są struktury odpowiadające sercu, wątrobie, płucu i naczyniom krwionośnym. Następnie umieszcza się je na specjalnym mikrochipie i zapewnia dopływ sztucznego odpowiednika krwi. „Krew” utrzymuje tkanki przy życiu i można do niej wprowadzać różne substancje czy czynniki biologiczne. W ten sposób powstaje system pozwalający badać reakcję organizmu na leczenie.

Na płytce ze sztucznym „organizmem” umieszczone są liczne czujniki, sprawdzające zaopatrzenie w tlen, temperaturę, pH i inne ważne parametry, co pozwala śledzić zarówno reakcje sztucznych narządów na bodźce jak i na siebie nawzajem.

Jak twierdzi dr Anthony Atala z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine, drukowane narządy są rozwiązaniem lepszym niż korzystanie ze zwierząt laboratoryjnych.

Zajmujący się obronnością US Department of Defense wsparł badania nad nową technologią 24 milionami dolarów. Dzięki niej można na przykład szybko znaleźć antidotum na zastosowaną przez terrorystów broń biologiczną czy chemiczną.

Na razie drukowane narządy są tylko laboratoryjnymi, małymi modelami - w ciągu pół godziny powstaje na przykład nerka czy serce wielkości kliku centymetrów. Jednak dalszy rozwój technologii powinien doprowadzić do wytworzenia pełnowymiarowych organów nadających się do przeszczepu. Dotychczas ta sztuka udawała się tylko z tkankami płaskimi (jak skóra) czy narządami mającymi formę rury — na przykład moczowodami, tchawicą czy naczyniami krwionośnymi. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!