IARC: rośnie liczba osób umierających na raka, w tym na nowotwór piersi

12 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) opublikowała w czwartek badania, z których wynika, że w 2012 roku na nowotwory zmarło na świecie 8,2 mln ludzi. Od 2008 do 2012 roku odnotowano wzrost zachorowań i zgonów na raka piersi.

W tym okresie łączna liczba zgonów na raka zwiększyła się o 8 proc. z poziomu 7,6 mln - poinformowała wyspecjalizowana agenda Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W zeszłym roku 552 tys. kobiet zmarło na raka piersi, co stanowi wzrost w stosunku do 2008 roku o 14 proc. - podkreśliła IARC.

"Rak piersi jest główną przyczyną śmierci w krajach mniej rozwiniętych" - podkreślił przedstawiciel IARC David Foreman. Zaznaczył także, że wynika to ze zmian w sposobie życia współczesnych ludzi oraz braku dostępu do odpowiedniej pomocy lekarskiej.

W 2012 roku odnotowano 14,1 mln przypadków zachorowań na raka w porównaniu do 12,7 mln w 2008 r. Z tego raka piersi wykryto w zeszłym roku u 1,7 mln kobiet co stanowi wzrost o 20 proc. względem poprzednich badań.

Eksperci IARC prognozują stopniowy wzrost zachorowań w najbliższych latach. Z ich obliczeń wynika, że w roku 2025 19,3 mln ludzi będzie mieć chorobę nowotworową. Taki wzrost wiązać się będzie ze zwiększeniem globalnej populacji i starzeniem się społeczeństw.

Badania wykazują także, że mieszkańcy państw rozwijających się, które przechodzą procesy gwałtownych przeobrażeń - zarówno społecznych, jak i ekonomicznych - będą coraz bardziej zagrożeni chorobami cywilizacyjnymi. Na wzrost zachorowań na nowotwory będą mieć wpływ chociażby zmiany w diecie czy masowe stosowanie hormonów.

Zwrócono również uwagę, że choć w państwach rozwiniętych odnotowuje się więcej przypadków zachorowań niż w biedniejszych regionach, to jednak liczba zgonów jest tam niższa. Wynika to z braku odpowiedniej opieki medycznej w biednych społeczeństwach, co uniemożliwia szybkie wykrycie nowotworu.

"Pilnie trzeba stworzyć efektywne i dostępne formy wczesnego wykrywania i leczenia raka piersi pośród kobiet w mniej rozwiniętych państwach" - podsumował dyrektor IARC Christopher Wild.

Raport IARC "GLOBOCAN 2012" uwzględnia przypadki 28 różnych typów choroby nowotworowej zebranych w 184 państwach. Z tych informacji wynika, że najczęściej ludzie chorują na raka płuc, piersi i nowotwory odbytu. (PAP) lm/ ap/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!