Lek przeciwko grzybicy może pogarszać przebieg grypy

26 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Przyjmowanie amfoterycyny B, często stosowanego leku przeciwko grzybicy, może sprawić, że grypa przebiega ciężej – informuje pismo „Cell Reports”.

Amfoterycyna B to przeciwgrzybiczy antybiotyk, wytwarzany przez bakterie z rodzaju Streptomyces. Jest skuteczny w leczeniu ciężkich infekcji wywołanych np. przez Candida albicans czy kryptokoki. Ponieważ może uszkadzać wątrobę i nerki, stosowany jest tylko w szpitalach, w przypadkach, które naprawdę tego wymagają. Amfoterycynę B podaje się m.in. podczas chemioterapii czy po przeszczepie szpiku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na myszach przez naukowców z University of Massachusetts oraz brytyjskiego Sanger Institute, lek ten może zakłócać reakcje obronne w przebiegu grypy.

Wcześniejsze badania wykazały, że wytwarzane przez organizm białko IFITM3 znacznie utrudnia wirusowi grypy infekcję. Naukowcy z Sanger Institute wykazali, że amfoterycyna B niszczy IFITM3, przez co myszy stają się bardziej podatne na zachorowanie, a grypa przebiega ciężej. Wpływ leku na ludzi nie został jeszcze zbadany, ale może być podobny jak w przypadku myszy.

Na razie autorzy badań wzywają lekarzy do zachowania szczególnej ostrożności. Osoby leczone amfoterycyną B powinny być szczepione przeciwko grypie w pierwszej kolejności.(PAP) pmw/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!