OZZL: limitowanie leczenia przeciwnowotworowego to barbarzyństwo (aktl.)

22 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Limitowanie leczenia przeciwnowotworowego to barbarzyństwo i oznacza zagrożenie dla życia chorego - uważa OZZL. W piątek związek rozpoczął akcję społecznego nacisku od wysłania listów otwartych w tej sprawie do MZ, premiera i prezesa NFZ.

"Niewiele jest w medycynie dziedzin, w których czas odgrywa tak ważną rolę jak w diagnozowaniu i leczeniu chorób nowotworowych. Nawet dzień zwłoki może w tym przypadku oznaczać zagrożenie dla życia chorego" - podkreślił przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel w piątek na konferencji inaugurującej akcję. "Dlatego podejrzenie choroby nowotworowej powinno otwierać szybką ścieżkę dla pacjenta, wszystkie drzwi do diagnostyki i leczenia" - dodał.

"Tymczasem w Polsce świadczenia zdrowotne z zakresu diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych są administracyjnie limitowane, co oznacza, że dostęp do nich jest sztucznie ograniczany" - mówił. Zwrócił uwagę, że w szpitalach są wystarczające moce przerobowe, aby wszyscy pacjenci onkologiczni uzyskali pomoc, jednak z powodu limitów na świadczenia chorzy muszą czekać w kolejkach.

"Limitowanie leczenia przeciwnowotworowego to barbarzyństwo" - zaznaczył. Taki proceder "ma cechy przestępstwa opisanego w art. 162 Kodeksu karnego, czyli nieudzielenie pomocy osobie w stanie zagrożenia życia" - powiedział. Według niego wielu chorych na choroby nowotworowe umiera przedwcześnie lub cierpi dodatkowo tylko dlatego, że dostęp do leczenia jest administracyjnie reglamentowany.

Psychiatra Dorota Mazurek zwróciła uwagę, że oczekiwanie na termin badania lub wyniki może powodować u pacjenta depresję, która obniża jego motywację do leczenia. Zwróciła uwagę, że Polska jest krajem o najniższej zachorowalności na nowotwory, a jednocześnie jednej z najwyższych śmiertelności na nowotwory złośliwe. Jak mówiła, może to być skutkiem tego, że pacjenci muszą czekać na leczenie. "Gdy pacjent już wejdzie w system, to leczenie jakoś idzie, ale jak długo wcześniej pacjent musi czekać przed bramą" - dodała.

Jak przekonywał Bukiel, zaprzestanie limitowania i odpowiednia wycena świadczeń z zakresu onkologii spowodowałyby lepsze wyniki w leczeniu. "Mamy dowody z innych dziedzin medycyny np. kardiologii interwencyjnej, że takie działania spowodowały nieprawdopodobny wręcz postęp, a Polska z ogona Europy w tym zakresie stała się liderem" - mówił Bukiel.

W ramach akcji OZZL w piątek wysłał list otwarty do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ z apelem o zniesienie limitowania świadczeń zdrowotnych z zakresu diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych. Ponadto, związek wystosował pisma w tej sprawie do wszystkich klubów parlamentarnych, niektórych polityków, lekarskich towarzystw naukowych, stowarzyszeń i organizacji zajmujących się problemami chorób nowotworowych.

"Na Facebooku uruchamiamy profil, gdzie będą pojawiały się informacje o akcji i deklaracje poparcia dla niej" - poinformował Bukiel.

Rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Troszyński, odnosząc się do akcji OZZL, zapewnił, że "procedury ratujące pacjentów w bezpośrednim zagrożeniu życia są rozliczane przez oddziały wojewódzkie NFZ w pierwszej kolejności".

"Patrząc na system opieki zdrowotnej w Polsce całościowo, należałoby przypuszczać, że konsekwencją wprowadzenia w życie proponowanej przez dra Bukiela idei byłby wzrost składki wnoszonej przez nas do Funduszu - odpowiedni do wzrostu kosztów związanych z wykonanymi w placówkach onkologicznych nielimitowanymi świadczeniami" - dodał Troszyński.

Przypomniał, że wydatki na onkologię tylko z NFZ wzrosły od 2004 roku czterokrotnie, a nakłady ogółem na ochronę zdrowia - dwukrotnie.

Jednocześnie rzecznik NFZ zaznaczył, że akcje badań profilaktycznych dedykowane kobietom np. badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy i raka piersi spotkały się z bardzo małym zainteresowaniem kobiet. "Zgłaszamy się do lekarzy onkologów często dopiero wtedy, gdy na skuteczne leczenie jest już za późno" - dodał.

Do czasu nadania depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza resortu zdrowia w tej sprawie. (PAP) bpi/ bno/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!