Poznań/ Konferencja "Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii"

19 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

O problemach ludzi w wieku podeszłym będą rozmawiać w piątek i sobotę naukowcy oraz lekarze podczas Międzynarodowej Konferencji „Wyzwania współczesnej geriatrii i gerontologii”, która odbędzie się w Poznaniu.

"Konferencja ma zwrócić uwagę na problemy ludzi starszych. Trzeba mówić o tym, że jest źle i można to zmienić. Ludzie w podeszłym wieku potrzebują opieki zdrowotnej, socjalnej oraz pomocy rodziny. Jeśli zwrócimy uwagę na potrzeby osób starszych, to ich sytuacja może się poprawić" - powiedziała w rozmowie z PAP Dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska.

Konferencja została podzielona na 7 sesji plenarnych, w ramach których odbędą się 22 wykłady. Każdy z nich zostanie zakończony dyskusją panelową.

W spotkaniu udział wezmą naukowcy zajmujący się problematyką geriatrii oraz związaną z sytuacją osób w wieku podeszłym, a wśród nich uczeni m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Akademii Medycznej w Poznaniu czy Uniwersytetu Ohio. Prelegentem konferencji jest również prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Geriatrycznych prof. Jean Pierre Michel. Ponadto zaproszeni na nią zostali przedstawiciele resortu zdrowia oraz wolontariusze z pomocy społecznej.

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o problemach związanych z geriatrią, takich jak życie codzienne osób starszych oraz ich aktywność ruchowa. Wśród zaplanowanych dyskusji nie zabraknie tych dotyczących żywienia, bólu i otępienia.

Podczas konferencji zaplanowano również sesję poświęconą medialności tematu. Wezmą w niej udział przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dziennikarze oraz osoby zajmujące się monitoringiem mediów.

Zdaniem dr Anny Jakrzewskiej-Sawińskiej społeczeństwo ma problem z odpowiednim traktowaniem ludzi starszych. "Młodzieży wydaje się, że to ich nie dotyczy, chwytają życie, interesują się sobą, a wkrótce spotka ich problem starości. Wtedy dopiero spojrzą inaczej na geriatrię" - przyznała.

Organizatorem spotkania jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe". (PAP) mat/ ula/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!