"Konferencja ma zwrócić uwagę na problemy ludzi starszych. Trzeba mówić o tym, że jest źle i można to zmienić. Ludzie w podeszłym wieku potrzebują opieki zdrowotnej, socjalnej oraz pomocy rodziny. Jeśli zwrócimy uwagę na potrzeby osób starszych, to ich sytuacja może się poprawić" - powiedziała w rozmowie z PAP Dr n. med. Anna Jakrzewska-Sawińska.
Konferencja została podzielona na 7 sesji plenarnych, w ramach których odbędą się 22 wykłady. Każdy z nich zostanie zakończony dyskusją panelową.
W spotkaniu udział wezmą naukowcy zajmujący się problematyką geriatrii oraz związaną z sytuacją osób w wieku podeszłym, a wśród nich uczeni m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu , Akademii Medycznej w Poznaniu czy Uniwersytetu Ohio. Prelegentem konferencji jest również prezydent Europejskiego Stowarzyszenia Organizacji Geriatrycznych prof. Jean Pierre Michel. Ponadto zaproszeni na nią zostali przedstawiciele resortu zdrowia oraz wolontariusze z pomocy społecznej.
Uczestnicy konferencji będą rozmawiać o problemach związanych z geriatrią, takich jak życie codzienne osób starszych oraz ich aktywność ruchowa. Wśród zaplanowanych dyskusji nie zabraknie tych dotyczących żywienia, bólu i otępienia.
Podczas konferencji zaplanowano również sesję poświęconą medialności tematu. Wezmą w niej udział przedstawiciele Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, dziennikarze oraz osoby zajmujące się monitoringiem mediów.
Zdaniem dr Anny Jakrzewskiej-Sawińskiej społeczeństwo ma problem z odpowiednim traktowaniem ludzi starszych. "Młodzieży wydaje się, że to ich nie dotyczy, chwytają życie, interesują się sobą, a wkrótce spotka ich problem starości. Wtedy dopiero spojrzą inaczej na geriatrię" - przyznała.
Organizatorem spotkania jest Wielkopolskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Opieki Paliatywnej "Hospicjum Domowe". (PAP) mat/ ula/