W Polsce co godzinę ktoś traci nogę – alarmują chirurdzy naczyniowi. Rocznie w naszym kraju wykonywanych jest aż 9 000 dużych amputacji, a ich liczba z roku na rok rośnie. W Europie zajmujemy czołowe miejsce pod względem liczby wykonywanych amputacji kończyn na milion mieszkańców – informuje Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej w przesłanym PAP komunikacie.
Ten stan rzeczy ma zmienić prozdrowotna akcja „Ocal nogę”.
„W Polsce sytuacja pacjentów z problemami naczyniowymi jest alarmująca. Potrzebujemy radykalnych zmian. Musimy zwiększyć dostępność do profilaktyki diagnostycznej, położyć większy akcent na edukację pacjentów, ich rodzin, jak również ciągłe kształcenie samego środowiska lekarskiego” - podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej dr hab. med. Wacław Kuczmik.
Według niego pacjenci muszą mieć zdecydowanie lepszy dostęp do konsultacji specjalistycznych z zakresu chorób naczyń i właściwego leczenia, „w przeciwnym razie statystyki wykonywanych w naszym kraju amputacji wciąż będą rosły!” – ostrzega.
Głównymi przyczynami amputacji są choroby prowadzące do zwężenia naczyń – miażdżyca i cukrzyca. Skuteczne środki zapobiegawcze to na przykład niepalenie, aktywność ruchowa, regularne badanie poziomu cukru i lipidów we krwi.
Dzięki odpowiedniej profilaktyce i leczeniu, w Szkocji częstotliwość nieurazowych amputacji kończyn dolnych u chorych na cukrzycę zmniejszyła się o 30 proc. w ciągu 5 lat. W Szwecji i Holandii od czasu wprowadzenia poradni wielospecjalistycznych zajmujących się leczeniem ran stóp u chorych na cukrzycę częstość amputacji obniżyła się o 40-80 proc. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ocalnoge.pl
Lekarze podkreślają, że konieczne są rozwiązania systemowe. Ważne, żeby do decydentów dotarła informacja, iż przeciwdziałanie amputacjom jest opłacalne dla budżetu. Potrzebny jest system, w którym szpitalowi bardziej opłaca się leczenie niż amputacja.
14 grudnia, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, na terenie całego kraju organizowana jest Biała Sobota dla pacjentów z problemami naczyniowymi. Akcja chirurgów naczyniowych jest odpowiedzią na rosnący problem dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu chorób naczyń i dramatyczną sytuacją chorych z krytycznym niedokrwieniem kończyn.
W ramach Białej Soboty pacjenci będą mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji specjalistów z zakresu chorób naczyń(lista placówek zostanie udostępniona na stronie www.ptchn.pl).
Do włączenia się do Białej Soboty zaproszone są poradnie naczyniowe oraz specjaliści chorób naczyń z całej Polski. Placówki oraz lekarze zainteresowani udziałem w tej inicjatywie mogą zgłaszać swój akces za pośrednictwem strony internetowej pomysłodawcy - Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (PTChN). - www.ptchn.pl
Akcję wspierają Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii naczyniowej prof. dr hab. Piotr Andziak oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie angiologii prof. dr hab. Krzysztof Ziaja. (PAP) pmw/ krf/