Polacy, ratujcie swoje nogi!

19 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

„Ocal nogę”- apeluje Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej i zaprasza poradnie naczyniowe oraz specjalistów chorób naczyń z całej Polski do udziału w Białej Sobocie organizowanej 14 grudnia br.

W Polsce co godzinę ktoś traci nogę – alarmują chirurdzy naczyniowi. Rocznie w naszym kraju wykonywanych jest aż 9 000 dużych amputacji, a ich liczba z roku na rok rośnie. W Europie zajmujemy czołowe miejsce pod względem liczby wykonywanych amputacji kończyn na milion mieszkańców – informuje Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej w przesłanym PAP komunikacie.

Ten stan rzeczy ma zmienić prozdrowotna akcja „Ocal nogę”.

„W Polsce sytuacja pacjentów z problemami naczyniowymi jest alarmująca. Potrzebujemy radykalnych zmian. Musimy zwiększyć dostępność do profilaktyki diagnostycznej, położyć większy akcent na edukację pacjentów, ich rodzin, jak również ciągłe kształcenie samego środowiska lekarskiego” - podkreśla prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej dr hab. med. Wacław Kuczmik.

Według niego pacjenci muszą mieć zdecydowanie lepszy dostęp do konsultacji specjalistycznych z zakresu chorób naczyń i właściwego leczenia, „w przeciwnym razie statystyki wykonywanych w naszym kraju amputacji wciąż będą rosły!” – ostrzega.

Głównymi przyczynami amputacji są choroby prowadzące do zwężenia naczyń – miażdżyca i cukrzyca. Skuteczne środki zapobiegawcze to na przykład niepalenie, aktywność ruchowa, regularne badanie poziomu cukru i lipidów we krwi.

Dzięki odpowiedniej profilaktyce i leczeniu, w Szkocji częstotliwość nieurazowych amputacji kończyn dolnych u chorych na cukrzycę zmniejszyła się o 30 proc. w ciągu 5 lat. W Szwecji i Holandii od czasu wprowadzenia poradni wielospecjalistycznych zajmujących się leczeniem ran stóp u chorych na cukrzycę częstość amputacji obniżyła się o 40-80 proc. Szczegóły można znaleźć na stronie www.ocalnoge.pl

Lekarze podkreślają, że konieczne są rozwiązania systemowe. Ważne, żeby do decydentów dotarła informacja, iż przeciwdziałanie amputacjom jest opłacalne dla budżetu. Potrzebny jest system, w którym szpitalowi bardziej opłaca się leczenie niż amputacja.

14 grudnia, z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej, na terenie całego kraju organizowana jest Biała Sobota dla pacjentów z problemami naczyniowymi. Akcja chirurgów naczyniowych jest odpowiedzią na rosnący problem dostępności pacjentów do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej z zakresu chorób naczyń i dramatyczną sytuacją chorych z krytycznym niedokrwieniem kończyn.

W ramach Białej Soboty pacjenci będą mogli skorzystać z nieodpłatnych konsultacji specjalistów z zakresu chorób naczyń(lista placówek zostanie udostępniona na stronie www.ptchn.pl).

Do włączenia się do Białej Soboty zaproszone są poradnie naczyniowe oraz specjaliści chorób naczyń z całej Polski. Placówki oraz lekarze zainteresowani udziałem w tej inicjatywie mogą zgłaszać swój akces za pośrednictwem strony internetowej pomysłodawcy - Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej (PTChN). - www.ptchn.pl

Akcję wspierają Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii naczyniowej prof. dr hab. Piotr Andziak oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie angiologii prof. dr hab. Krzysztof Ziaja. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!