W Zabrzu grupa psychoedukacyjna dla pacjentów ze stomią

15 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

W zajęciach z psychologiem, seksuologiem, rehabilitantem i pielęgniarką będą mogły uczestniczyć w Szpitalu Miejskim w Zabrzu osoby ze stomią. Specjaliści będą im pomagać w powrocie do normalnego, aktywnego życia.

Stomia to połączenie przewodu pokarmowego ze skórą. „To niemała grupa chorych, tylko w naszym szpitalu to kilkadziesiąt przypadków w roku. Najczęściej wyłonienie stomii to efekt chorób nowotworowych układu pokarmowego, jedyna – choć okaleczająca – możliwość leczenia. Dla pacjentów to trudne, krępujące doświadczenie. Chcemy im pomóc, dlatego zajęcia są bezpłatne i otwarte nie tylko dla pacjentów leczonych wcześniej w naszym szpitalu” – powiedział PAP prezes szpitala Mariusz Wójtowicz.

Choć największą grupę ze stomią stanowią osoby w wieku 50-70 lat, to takiego rozwiązania potrzebuje też wielu 30-40-latków. Problem w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn.

Zajęcia Grupy Psychoedukacyjnej dla Osób z Wyłonioną Stomią rozpoczną się jeszcze w listopadzie, trwają zapisy. Podczas 6 spotkań tematycznych ich uczestnicy otrzymają kompleksową pomoc. W poradzeniu sobie w nowej sytuacji wesprze ich psycholog, rehabilitant doradzi wskazane dla nich ćwiczenia, pielęgniarka wyjaśni, jak właściwie obchodzić się ze stomią. Będzie też możliwość poznania oferty produktów, które ułatwiają im normalne życie. Uczestnicy grupy spotkają się także z seksuologiem na zajęciach nakierowanych na podniesienie jakości intymnych relacji.

„Chcemy przekonać osoby ze stomią, że mimo to mogą prowadzić normalne, aktywne życie, nie rezygnując z żadnej z poprzednich aktywności – od uprawiania sportu po seks. Pomożemy im poradzić sobie w nowej sytuacji” – powiedziała PAP psycholog, koordynator programu Anna Pacut.

Stomia, tzw. sztuczny odbyt, to chirurgiczne połączenie jelita lub moczowodu z powierzchnią ciała. Przyklejany do skóry brzucha lub odpowiedniej podkładki worek stomijny gromadzi wyciekającą treść jelitową. Może być wykonywana na pewien czas lub na stałe.

Konieczność wytworzenia stomii najczęściej jest skutkiem nowotworów jelita grubego czy odbytu, nowotworów złośliwych układu moczowego, wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, choroby Leśniowskiego-Crohna, ciężkich urazów okrężnicy lub odbytnicy, a u dzieci – np. wrodzonego zarośnięcia odbytu czy choroby Hirschpunga.

W Polsce rocznie wykonuje się około 7 tys. stomii - stałych i czasowych, w tym ok. 80 proc. z powodu nowotworu jelita. Ocenia się, że w kraju żyje ponad 35 tys. osób ze stomią.(PAP) lun/ bos/ mow/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!