Lekarz geriatra: specjalizacja nadal niedoceniana w Polsce

14 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Mimo starzenia się społeczeństwa w Polsce rola geriatry jest nadal niedoceniana i kojarzona z opieką paliatywną - uważa lekarz med. Milena Słoń, specjalista chorób wewnętrznych i geriatrii.

Jak przypomniała Słoń podczas czwartkowego spotkania z dziennikarzami w Warszawie lekarz geriatra to specjalista łączący wiedzę z wielu dziedzin medycyny tak, aby skutecznie leczyć osoby w podeszłym wieku. Dodała, że nie chodzi o leczenie pojedynczych układów lub organów, ale zaplanowanie leczenia współistniejących chorób. Wyklucza to przyjmowanie przez pacjenta zbyt dużej ilości leków, przepisanych przez różnych specjalistów.

"Zadaniem lekarza geriatry jest koordynacja zaleceń innych lekarzy specjalistów, utrzymanie sprawności funkcjonalnej pacjenta, zalecanie leczenia wspomagającego, jak rehabilitacja, terapia zajęciowa oraz szeroka diagnostyka" - wyjaśniła Słoń.

Według niej do geriatry powinni zgłosić się pacjenci po 65. roku życia, którzy są leczeni z powodu więcej niż jednej choroby oraz ci, którzy skarżą się na różnorodne, czasami trudne do określenia dolegliwości.

"Mamy w Polsce zaledwie ok. 200 geriatrów" - przypomniała Słoń i dodała, że być może jest zbyt słabe lobby, aby rola tych specjalistów była odpowiednio doceniona.

Zwróciła uwagę na problem zapewnienia odpowiedniej opieki dla pacjentów w starszym wieku w ich własnym domu. Jak mówiła, dla osoby starszej najlepszym miejscem pobytu jest jej własny dom, jednak ze względu na obecny model pracy członkowie rodziny często nie są w stanie sami zapewnić takiej opieki.

Dodała, że w przypadku zatrudnienia przez rodzinę opiekuna dla osoby starszej bardzo ważne jest, aby była to osoba wykwalifikowana.

Także Agnieszka Szpara, przewodnicząca Forum Opieki Długoterminowej w ramach Pracodawców Medycyny Prywatnej przekonywała, że "osoba niewykwalifikowana może być pomocna w zrobieniu zakupów, ale np. w przypadku pacjenta z osteoporozą, opiekun musi wiedzieć, w jaki sposób pomóc podnieść się z krzesła, aby nie zrobić krzywdy". Jak mówiła, w Polsce w związku z wyzwaniami demograficznymi istnieje potencjał na rynku pracy, aby zaktywizować wiele osób do pracy w roli opiekuna osoby starszej po odpowiednim przeszkoleniu.

Przypomniała, że według danych EUROSTATU obecnie osoby starsze po 65. roku życia stanowią ok. 13 proc. polskiego społeczeństwa, a w 2020 r. będzie to blisko 25 proc.

Według Szpary usługi w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej oraz systemu opieki społecznej powinny zostać skoordynowane. "Opieka społeczna finansuje głównie opiekę dla osób samotnych i z niskimi dochodami, a brakuje systemowego wsparcia dla wszystkich osób potrzebujących opieki oraz ich opiekunów" - oceniła.(PAP) bpi/ pz/ mow/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!