Ćwiczenia podczas ciąży korzystne dla rozwoju mózgu dziecka

12 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Ćwiczenie w okresie ciąży po ok. 20 minut trzy razy w tygodniu korzystnie wpływa na rozwój mózgu dziecka po jego przyjściu na świat – wynika z badań, o których informuje serwis EurekAlert.

Zdaniem ich autorów taki lepszy start może wpłynąć pozytywnie na całe życie potomka.

Naukowcy kanadyjscy z Uniwersytetu w Montrealu doszli do takich wniosków na podstawie badań wśród kobiet, które były na początku drugiego trymestru ciąży. Losowo przydzielono je do grupy regularnie ćwiczącej lub nieaktywnej fizycznie. Panie ćwiczące musiały wykonywać trening aerobowy (w którym mięśnie pozyskują energię w procesach spalania tlenowego) o umiarkowanym natężeniu co najmniej przez 20 minut trzy razy w tygodniu. Panie z drugiej grupy nie ćwiczyły.

Aktywność elektryczną mózgu ich noworodków oceniano między ósmym a 12. dniem po narodzinach przy pomocy elektroencefalografii.

„Umieszczaliśmy na głowie malucha 124 miękkie elektrody i czekaliśmy, aż zaśnie samodzielnie lub na kolanach mamy. Następnie sprawdzaliśmy pamięć słuchową, mierząc podświadomą reakcję mózgu na dźwięki nowe lub słyszane przez dziecko po raz kolejny" – opisuje współautorka badań Elise Labonte-LeMoyne.

Okazało się, że reakcja mózgu dzieci kobiet, które były fizycznie aktywne podczas ciąży, miała bardziej dojrzały charakter, co sugeruje – zdaniem badaczy – że mózgi tych maluchów rozwijały się szybciej niż mózgi ich rówieśników.

Rezultaty tych badań zostały zaprezentowane podczas kongresu Neuroscience 2013, który w dniach 9-13 listopada odbywa się w San Diego.

Jak komentują naukowcy, ich obserwacje oznaczają, że prosta aktywność fizyczna podejmowana w czasie ciąży może mieć wpływ na zdrowie i przyszłość dziecka.

Wyrażają też nadzieję, że zachęci to ciężarne kobiety do zmiany nawyków prozdrowotnych. Jeszcze nie tak dawno temu położnicy radzili kobietom, by podczas ciąży się nie przemęczały i odpoczywały - przypominają naukowcy. Obecnie, powszechnie akceptowany jest pogląd, że aktywność fizyczna w tym stanie jest korzystna dla zdrowia.

„Podczas gdy siedzący tryb życia zwiększa ryzyko powikłań w trakcie ciąży, aktywność fizyczna ciężarnych może przyspieszać powrót do zdrowia po porodzie, poprawiać samopoczucie w ciąży oraz zmniejszyć ryzyko otyłości u dziecka" – tłumaczy współautor badań prof. Daniel Curier.

Kanadyjscy naukowcy oceniają aktualnie rozwój zdolności poznawczych, motorycznych i językowych u dzieci z badanej grupy, które ukończyły już pierwszy rok życia. Chcą w ten sposób sprawdzić, czy zaobserwowane korzyści utrzymują się przez dłuższy czas. (PAP) jjj/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!