Enzym utrudnia gojenie się owrzodzeń u chorych na cukrzycę

4 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Naukowcom z University of Notre Dame (USA) udało się jako pierwszym zidentyfikować enzym który przeszkadza w gojeniu owrzodzeń u chorych na cukrzycę, oraz enzym, który gojenie przyspiesza - informuje pismo” ACS Chemical Biology”.

U chorych na cukrzycę często powstają trudno gojące się owrzodzenia. Dotychczas nie był znany specyficzny sposób ich leczenia. Można było tylko utrzymywać ranę w czystości i chronić ją przed zakażeniem. Pomocne okazały się opatrunki zawierające białko tkanki łącznej - kolagen. Jednak co roku w USA z powodu niegojących się ran dokonuje się amputacji kończyn dolnych u 66 000 osób.

Mark Suckow, Shahriar Mobashery i Mayland Chang z Notre Dame badali enzymy - metaloproteinazy (MMP) w owrzodzeniach u myszy zdrowych i chorych na cukrzycę. Enzymy te dokonują przebudowy tkanki łącznej podczas gojenia się ran. Jak się okazało, MMP-9 pogarsza gojenie, natomiast MMP-8-przyspiesza.

Naukowcy podawali cierpiącym na cukrzycę myszom substancję hamującą działanie MMP-9 (inhibitor). Po 14 dniach zagoiło się 92 proc. ran, podczas gdy u nieleczonych myszy - 74 proc.

Wyniki badań powinny pozwolić na opracowanie skuteczniejszych metod leczenia owrzodzeń, utrudniających życie chorym na cukrzycę. Stosowane dotychczas opatrunki zwierające kolagen okazały się pomocne, ponieważ pozwalały „zająć” enzym MMP-9, co zmniejszało jego szkodliwy wpływ na kolagen w ranie. Jednak skuteczniejsze byłoby hamowanie aktywności MMP-9 selektywnym inhibitorem. Wtedy nie byłaby ograniczana dobroczynna aktywność MMP-8, ułatwiającego gojenie.(PAP) pmw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!