Otyłość przyczyną coraz większego zapotrzebowania na endoprotezy kolan

4 lis 2013 r.

Fot. Shutterstock

Rozpowszechnienie otyłości wśród osób przed 65. rokiem życia odpowiada za dramatyczny wzrost liczby operacji wszczepienia endoprotez kolana – wynika z amerykańskich badań o których informuje serwis EurekAlert.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Massachusetts Medical School, którzy przeanalizowali dane zebrane przez 125 chirurgów ortopedów z 22 stanów USA w ramach programu badawczego o akronimie FORCE-TJR. Jego celem jest stworzenie państwowej bazy danych na temat operacji wszczepiania protez stawu kolanowego lub biodrowego w USA oraz ich efektów. Łącznie będą one dotyczyć co najmniej 30 tys. osób.

Najnowsza praca to efekt analizy informacji dotyczących dziewięciu tysięcy pacjentów. Wynika z niej, że 55 proc. osób, które przeszły operację wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego w wieku poniżej 65 roku życia było otyłych, podczas gdy wśród osób w wieku 65 i starszych otyłość występowała u 43 proc. Do chorobliwie otyłych (wskaźnik masy ciała - BMI - powyżej 40) zaliczono 11 proc. osób przed 65 rokiem życia i 5 proc. osób starszych. Co ciekawe, młodsi pacjenci doświadczali też podobnego bólu i niesprawności, a w niektórych przypadkach ich stan był nawet gorszy niż pacjentów w wieku bardziej zaawansowanym.

Jak przypomina współautor pracy David Ayers, dotychczas uważano, że operacje wszczepienia protez stawów kolanowych są przeprowadzane głównie u osób w podeszłym wieku (w związku z chorobą zwyrodnieniową stawów) lub u zawodowych sportowców, którzy doznają kontuzji tych stawów.

„My obserwujemy, że wzrost odsetka otyłych osób w młodszych grupach wiekowych ma dramatyczny wpływ na wzrost liczby operacji wszczepiania endoprotez stawów” – komentuje badacz. Ma to związek z tym, że otyłość i siedzący tryb życia należą do najważniejszych czynników ryzyka zwyrodnieniowej choroby stawów.

Ayers ocenia, że jeżeli epidemia otyłości nie zostanie powstrzymana zapotrzebowanie na operacje endoprotezoplastyki kolan będzie coraz większe.

Obecnie w samym USA przeprowadza się ok. 600 tys. operacji wymiany stawu kolanowego rocznie, co kosztuje ok. 10 mld dolarów. Eksperci szacują, że do 2030 r. liczba tych procedur wzrośnie do ok. 3,5 mln rocznie.

Naukowcy podkreślają też, że otyłość nie tylko jest głównym czynnikiem wpływającym na prawdopodobieństwo przyszłego zapotrzebowania na endoprotezę kolana, ale naraża też pacjenta na większe ryzyko powikłań po takiej operacji w porównaniu z pacjentami o prawidłowej masie ciała. Na przykład, niezależnie od wieku osoby otyłe po wszczepieniu endoprotezy kolana nie odzyskują sprawności w równym stopniu co osoby ważące w normie. Są także bardziej narażone na infekcje czy inne komplikacje, które wymagają ponownej hospitalizacji czy operacji korygującej. To również powoduje zwiększenie kosztów, bo procedury wymiany stawów należą do jednych z najdroższych procedur medycznych.

Dlatego autorzy pracy oceniają, że bardzo ważne jest, by po operacji wszczepienia endoprotezy kolana pacjenci uczestniczyli w programach zachęcających ich do zwiększenia aktywności fizycznej, lepszej diety i ogólnie zdrowszego stylu życia. (PAP) jjj/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!