Nadwaga zwiększa ryzyko zgonu z powodu raka prostaty

31 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Mężczyźni, którzy w momencie zdiagnozowania raka prostaty mają problemy z nadwagą lub otyłością są bardziej narażeni na zgon niż ci o wadze w normie - informuje pismo "Obesity Research & Clinical Practice".

Naukowcy z Kaiser Permanente (USA) przeprowadzili obserwacje w grupie 751 pacjentów z rakiem gruczołu krokowego, którzy przeszli radykalną prostatektomię. Analizowana była zależność pomiędzy wskaźnikiem masy ciała (BMI) a umieralnością z powodu raka prostaty.

Zebrane dane wykazały, że mężczyźni, którzy zmarli z powodu tej choroby o 50 proc. częściej byli otyli lub mieli nadwagę w czasie diagnozy nowotworu. Najsilniej zależność ta manifestowała się u pacjentów z bardziej agresywnymi formami raka gruczołu krokowego.

"Mamy nadzieję, że przyszłe badania pomogą ustalić, czy utrata wagi i zmiana trybu życia wpływają na ryzyko zgonu z powodu tego nowotworu, a także czy zależność ta dotyczy również mężczyzn leczonych za pomocą hormonoterapii i radioterapii" - mówi dr Reina Haque z oddziału Kaiser Permanente w Kalifornii.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!