Trening poprawia libido u mężczyzn z rakiem prostaty

24 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Odpowiednio dobrane ćwiczenia są w stanie pomóc mężczyznom walczącym z rakiem prostaty odzyskać sprawność seksualną - wynika z badań, o których informuje "Nature Reviews Urology".

Badania prowadzono w grupie 55 mężczyzn w trakcie leczenia raka gruczołu krokowego. Połowa z nich dodatkowo uczestniczyła w trzymiesięcznym programie treningowym, obejmującym ćwiczenia wytrzymałościowe o umiarkowanej i dużej intensywności oraz ćwiczenia aerobowe, w tym marsz, jazdę na rowerze czy wiosłowanie. Zajęcia pod okiem doświadczonego trenera odbywały się dwa razy w tygodniu w grupach liczących do 10 osób.

Po trzech miesiącach 17 proc. uczestników przyznało, że ich libido znacznie wzrosło, przy czym w grupie kontrolnej takiej zmiany nie zaobserwował u siebie żaden z mężczyzn.

"Dobrze zaprojektowany pogram, łączący ćwiczenia wytrzymałościowe i aerobowe, jest niezbędny, by zmaksymalizować sprawność seksualną i czerpać ogólne korzyści dla zdrowia. Trening skutecznie przeciwdziała wielu skutkom ubocznym leczenia raka prostaty, w tym czynnikom leżących u podstaw dysfunkcji seksualnej" - mówi autorka badań dr Prue Cormie z Edith Cowan University w Australii.

"Ćwiczenia wzmacniają poczucie męskości, które zostaje zachwiane przez leczenie raka prostaty, pomagają niwelować zmęczenie i ryzyko współwystępowania innych problemów zdrowotnych, jak choroby serca, cukrzyca, otyłość czy zaburzenia zdrowia psychicznego" - dodaje.

Dr Cormie przewiduje kontynuację badań, która pozwoli bliżej poznać przyczyny pozytywnego wpływu ćwiczeń na mężczyzn walczących z rakiem gruczołu krokowego.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!