Światłoczuły implant może pomóc chorym na cukrzycę

23 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Przezroczysty żelowy implant z genetycznie zmodyfikowanymi komórkami, które reagują na światło może pomóc w leczeniu wielu chorób – informuje pismo Nature Photonics.

"Światło jest doskonałym narzędziem do komunikowania się z systemami biologicznymi, ale podstawowym problemem jest jego rozpraszanie w tkankach, już na głębokości znacznie mniejszej od grubości naszej skóry” - mówi główny autor pracy, Myunghwan Choi z Harvard Medical School w Bostonie (USA).

Choi i jego koledzy opracowali nadający się do implantacji żel, który pozwala obejść ten problem, doprowadzając światło pod skórę myszy. Przed wszczepieniem wprowadzono do żelu różne typy komórek zmodyfikowanych genetycznie.

Aby kontrolować poziom glukozy u chorych na cukrzycę myszy, naukowcy doprowadzali światłowodem światło do głowy myszy - tam, gdzie wszczepiony był implant. Pod wpływem światła komórki w implancie wydzielały związek pobudzający wydzielanie insuliny i stabilizujący poziom glukozy we krwi. W innym eksperymencie wykazano również, że możliwe jest monitorowanie w podobny sposób zatrucia kadmem. Umożliwiły to komórki świecące pod wpływem stresu wywołanego przez tę trującą substancję.

Choć metoda jest dopiero w fazie prototypu, ostatecznym celem jest zmniejszenie liczby zastrzyków i pobrań krwi wykonywanych podczas monitorowania i leczenia pacjentów. Oczywiście trzeba będzie opracować coś wygodniejszego niż duży implant i światłowód wystający z głowy. Choi i jego zespół myślą o oświetlających implant bezprzewodowo zasilanych diodach LED.

"Modyfikowane genetycznie komórki zostały opracowane do różnych zastosowań, od leczenia raka po zapobieganie dnie moczanowej – pisze Warren Chan z University of Toronto w Kanadzie w komentarzu opublikowanym jednocześnie z pracą. - To sugeruje, że wszczepiane hydrożelu może mieć wiele zastosowań biologicznych i klinicznych."(PAP) pmw/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!