Wysoki cholesterol u przyszłej matki odbija się na zdrowiu dziecka

20 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Wysoki poziom złego cholesterolu (LDL) u kobiety przed zajściem w ciążę 5-krotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zbyt wysokiego poziomu LDL u dziecka w życiu dorosłym - poinformowali naukowcy podczas Kanadyjskiego Kongresu Kardiologicznego w Montrealu.

Wnioski pochodzą z analizy danych dostarczonych przez prospektywne badania Framingham Heart Study (FHS), które prowadzone są w Stanach Zjednoczonych od 1948 roku i doprowadziły do zidentyfikowania czynników ryzyka chorób układu krążenia.

Pierwotnie badaniami objęto 5209 osób w wieku od 30 do 62 lat, u których nie występowały objawy chorób układu sercowo-naczyniowego, oraz które wcześniej nie przeszły udaru mózgu lub zawału. W obserwacjach wzięły później udział także ich dzieci i wnuki.

"Nikt inny nie mierzył poziomu cholesterolu u młodych osób, nie mówiąc już o młodych kobietach przed zajściem w ciążę. Dzięki informacjom pochodzącym z FHS mogliśmy przyjrzeć się tej zależności" - mówi autor analizy, dr Michael Mendelson z Boston Children's Hospital.

"Ryzyko wystąpienia wysokiego poziomu cholesterolu nie jest w pełni wyjaśnione znanymi czynnikami genetycznymi czy środowiskowymi. W grę może wchodzić epigenetyka, polegająca na zmianie ekspresji genów, na co wpływ może mieć ekspozycja na wysoki poziom cholesterolu w łonie matki. Efekt może być widoczny nawet dekady później" - zauważa badacz.

Kolejnym krokiem będzie zbadanie mechanizmu leżącego u podstaw tego działania.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!