Choroby stawów – problem co trzeciego Europejczyka

11 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Choroby zwyrodnieniowe i zapalne stawów należą do schorzeń występujących u ludzi najczęściej. Ich wczesne wykrycie i leczenie pozwoliłoby uniknąć ogromnych kosztów finansowych i społecznych – mówili uczestnicy konferencji z okazji Światowego Dnia Reumatyzmu.

Tegoroczny Dzień Reumatyzmu, obchodzony 12 października, przebiega pod hasłem "Żyj lepiej, starzej się pogodnie”.

Jak szacuje Parlament Europejski, dolegliwości ze strony narządu ruchu dotyczą 30-40 proc. Europejczyków. Oznacza to, że w Polsce jest ich około 9 milionów.

Najczęstsza jest zwyrodnieniowa choroba stawów, której sprzyjają zaawansowany wiek, otyłość, siedzący tryb życia, ale i nadmierny wysiłek fizyczny. Kolejna grupa, to choroby o podłożu zapalnym, których jest około 200. Mogą dotknąć każdego – wbrew pozorom, często zapadają na nią młodzi ludzie. Najczęstsze z chorób zapalnych jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), na które zapada około 1 proc. populacji – w 75 proc. przypadków są to kobiety.

Choroby zapalne stawów mogą szybko doprowadzić do kalectwa. W przypadku RZS od 32 do 50 proc. chorych musi zaprzestać pracy w przeciągu 10 lat od wystąpienia pierwszych objawów. Choroby układu kostno-stawowego to według danych ZUS trzecia przyczyna absencji chorobowej - po ciąży oraz urazach i zatruciach. Tylko w roku 2012 wystawiono z ich powodu 2 mln zwolnień lekarskich, zaś absencja przekroczyła 28 milionów dni roboczych. Koszty społeczne mogą sięgać od 0,5 do 2 proc. PKB.

Istnieją leki, które skutecznie opóźniają postęp choroby, jednak kluczowe znaczenie ma wczesna diagnoza. W chorobach zapalnych stawów istnieje tak zwane okno terapeutyczne – okres, w którym rozpoczęcie leczenia gwarantuje najlepsze wyniki - trwa zaledwie 12 tygodni od wystąpienia objawów. Zwykle pacjenci zgłaszają się z bólem, jednak równie istotny jest obrzęk.

W Polsce RZS diagnozuje się zwykle w 35. tygodniu od pierwszych objawów. Jak wynika z badań przeprowadzonych w Polsce przez Harris Interactive w ramach globalnej kampanii „RZS-dołącz do działania”, 81 proc. chorych z RZS pozostaje pod opieką reumatologa, jednak tylko 31 proc. uważa, że ich choroba jest dobrze leczona i tylko 30 proc. traktuje zapobieganie uszkodzeniom stawów jako najważniejszy cel. Aż 97 proc. polskich chorych twierdzi, że RZS źle oddziałuje na ich ogólne samopoczucie i codzienną aktywność. 70 proc. błędnie sądzi, że RZS jest pod kontrolą, dopóki nie czują bólu.

„Z bólami czy obrzękiem stawów trzeba się zgłaszać do reumatologa, a nie od ortopedy” - zaznaczył prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii. Celem leczenia jest powstrzymanie postępu choroby. Im wcześniej rozpoznane zostanie reumatoidalne zapalenie stawów tym skuteczniejsze jest leczenie. Niestety, okno terapeutyczne, w którym możliwe jest wyleczenie chorób to bardzo krótki okres. Gdy już powstaną nieodwracalne zmiany, choroba staje się przewlekła.

Wiedza o chorobach reumatycznych wciąż jest za mało rozpowszechniona – także wśród lekarzy. Na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi w ogóle nie uczy się studentów reumatologii, zaś w Warszawie nie zajmują się tym reumatolodzy. „To tak, jakbym ja wykładał ginekologię – coś o tym wiem, bo mam dwoje dzieci” – zażartował prof. Tłustochowicz.

Z punktu widzenia NFZ wydatki na leczenie chorób układu kostno-stawowego to znaczny koszt - ale według ZUS nakłady na leczenie dają znaczne oszczędności dzięki zmniejszeniu absencji i mniejszym wydatkom na renty z tytułu niezdolności do pracy.

Konferencja prasowa odbyła się w ramach kampanii „Żyj lepiej, starzej się pogodnie”, Zorganizowały ją Instytut Reumatologii w Warszawie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Na terenie Instytutu Reumatologii odbywają się 11 i 12 października warsztaty dla chorych, prowadzone przez lekarzy i ekspertów. Można też nawiązać kontakt ze stowarzyszeniami pacjentów. Na stronie www.dzienreumatyzmu.pl pojawia się dodatkowe materiały, na przykład wideo poradniki dla chorych.(PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!