Jad stonogi zamiast morfiny

2 paź 2013 r.

Fot. Shutterstock

Białko zawarte w jadzie chińskiej stonogi może pomóc opracować lek na przewlekły ból. Byłby on równie skuteczny co morfina, jednak pozbawiony skutków ubocznych - informuje pismo "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

"Jadowite stawonogi-drapieżniki, jak stonogi, skorpiony i pająki, setki milionów lat temu opracowały najlepszą metodę zabijania owadów, a mianowicie celują w ich układ nerwowy. Dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się jadowi stonogi" - mówi jeden za autorów badań, prof. Glenn King z Instytutu Biologii Molekularnej przy Uniwersytecie Queensland (Australia).

Zidentyfikowane przez chińsko-australijski zespół naukowców w jadzie stonogi Scolopendra subspinipes mutilans białko oddziałuje selektywnie na kanały sodowo-jonowe Nav1.7, zlokalizowane w receptorach bólowych.

"Z sześciu leków opartych na jadach, które dopuszczono do użytkowania przez ludzi, tylko jeden - otrzymywany z jadu ślimaka morskiego - ma działanie przeciwbólowe. Działa on jednak na kanały jonowe ośrodkowego układu nerwowego, więc tak naprawdę pacjent musi nosić pompkę aplikującą lek bezpośrednio do płynu otaczającego rdzeń kręgowy" - wyjaśnia prof. King.

Nowo odkryte białko działa peryferyjne; by przynieść rezultat, nie musi trafić do mózgu i rdzenia kręgowego, dlatego mogłoby być podawane dożylnie, poprzez zastrzyk podskórny lub doustnie.

Podczas kolejnych badań prowadzonych na gryzoniach naukowcy zamierzają przetestować bardziej skomplikowane modele bólu - imitującego chorobę zwyrodnieniową stawów, nowotwory czy bóle neuropatyczne.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!