Otyli częściej cierpią na migreny, nawet epizodyczne

29 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Ludzie otyli cierpią na migreny - nawet te występujące okazjonalnie - częściej niż osoby z prawidłową masą ciała. Do takich wniosków doszli naukowcy z Baltimore (USA). Wyniki ich badań opublikowano w najnowszym numerze pisma „Neurology”.

„Już wcześniejsze badania wykazały istnienie niepodważalnego związku pomiędzy otyłością a przewlekłymi migrenami. Jednak nikomu nie udało się udowodnić, czy podobna zależność ma miejsce w przypadku migren pojawiających się sporadycznie. Doniesienia różnych grup badawczych były sprzeczne - wyjaśnia autorka badania dr B. Lee Peterlin z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore - Postanowiliśmy to wyjaśnić, ponieważ otyłość jest czynnikiem ryzyka, który potencjalnie można by wyeliminować. Odkrycie owej zależności było dla nas istotne także dlatego, że niektóre leki stosowane w leczeniu migren mogą powodować znaczny przyrost wagi lub przeciwnie - jej ubytek”.

W ramach omawianego badania Peterlin i jej współpracownicy poprosili 3862 osób o wypełnienie specjalnie przygotowanych ankiet. Pytali w nich o wzrost, masę ciała oraz obecność lub brak migren. Średnia wieku uczestników wynosiła 47 lat.

Jak wynikło z ankiet, nieco ponad 1000 badanych osób cierpiało na otyłość, a u 188 osób występowały epizodyczne ataki migreny. Przez migreny epizodyczne rozumie się takie, które pojawiają się 14 lub mniej razy w miesiącu.

Po przeanalizowaniu danych okazało się, że osoby otyłe były o 81 proc. bardziej narażone na występowanie epizodycznych migren niż osoby o prawidłowej masie ciała. Związek ten był szczególnie silny u kobiet oraz u pacjentów poniżej 50. roku życia.

„Otrzymane wyniki sugerują, że być może ważnym czynnikiem w walce migrenami epizodycznymi mógłby być zdrowy styl życia: ćwiczenia fizyczne i odpowiednia dieta - mówi dr Peterlin. - Jednak potrzebne są dalsze badania, które pozwolą ocenić, czy istnieje wyraźna, przyczynowo-skutkowa zależność pomiędzy utratą wagi a ustąpieniem epizodycznych migren u osób z nadwagą i otyłych”. (PAP) kap/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!