Picie alkoholu podczas ciąży upośledza przyszłe umiejętności społeczne dzieci

16 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Najnowsze badanie opublikowane w „Child Neuropsychology” wykazało, że picie alkoholu w czasie ciąży znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia w przyszłości problemów w zakresie umiejętności społecznych.

Umiejętności społeczne są wzorcami zachowań, które nadają poszczególnym osobom kompetencję społeczną, czyli zdolność wywierania pożądanego wpływu na innych ludzi. Psycholodzy podkreślają, że umiejętności te wywierają duży wpływ na całe życie osobiste, zdrowie psychiczne i fizyczne oraz powodzenie w pracy zawodowej.

Wyniki najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego wskazują, że dzieci, które w życiu płodowym poddane były ekspozycji na alkohol, obarczone są wysokim ryzykiem wystąpienia poważnych problemów z zakresu zdolności poznawczych, emocjonalnych, behawioralnych i społecznych. Mowa o dzieciach nie wykazujących globalnych dysfunkcji intelektualnych.

Autorzy przebadali 125 dzieci w wieku pomiędzy 6. a 12. rokiem życia. 97 z nich spełniało kryteria diagnostyczne FAS - alkoholowego zespołu płodowego (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome). Wszystkie dzieci poddano kompleksowej diagnostyce psychiatrycznej, mającej na celu ocenę ich funkcjonowania neuropoznawczego, emocjonalnego, społecznego, behawioralnego i adaptacyjnego.

Okazało się, że dzieci narażone na prenatalną ekspozycję na alkohol (PAE) osiągnęły znacznie gorsze wyniki w porównaniu z dziećmi matek nie pijących alkoholu w czasie ciąży. Gorzej wypadły w testach mierzących funkcje wykonawcze (czyli procesy, które pomagają łączyć dotychczasowe doświadczenia z obecną sytuacją i na tej podstawie dokonywać odpowiednich wyborów, umiejętnie planować i organizować), zdolność skupiania uwagi, pamięć wzrokową i roboczą, myślenie abstrakcyjne, zachowania adaptacyjne, funkcjonowanie emocjonalne i behawioralne oraz poznanie społeczne (zrozumienie, dlaczego ludzie robią to, co robią).

Eksperyment wykazał także, że dzieci PAE częściej uznają zachowania rówieśników za wrogie i skierowane przeciwko nim. Np. odmowę wspólnej zabawy odbierają jako wrogość, podczas gdy dzieci z drugiej grupy postrzegają ją jako zwykłą odmowę.

Również rodzice i opiekunowie dzieci z PAE częściej zgłaszali nadpobudliwe i impulsywne zachowania swoich podopiecznych oraz podkreślali ich niezdolność do dłuższego skupiania uwagi. Dzieci z tej grupy były też bardziej narażone na występowanie objawów depresyjnych .

„Nasze badanie potwierdziło to, co sugerowały już wcześniejsze doniesienia naukowców - że prenatalna ekspozycja na alkohol może wywierać bardzo negatywne skutki na rozwój emocjonalno-społeczny dziecka, i że skutki te nie są zależne od ilorazu inteligencji danej osoby” - mówią autorzy pracy.

Jak podkreślają, otrzymane wyniki wskazują, że istnieje pilna potrzeba wczesnej identyfikacji problemów społecznych związanych z prenatalną ekspozycją na alkohol i wdrożenia działań interwencyjnych, które pomogą dotkniętym tym problemem dzieciom w poprawie ich funkcjonowania społecznego.(PAP) kap/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!