Ekspert: w Polsce ponad 1,5 mln osób ma choroby siatkówki oka

26 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Na choroby siatkówki oka, określane jako epidemia ślepoty, cierpi w Polsce ponad 1,5 mln osób; wiele z nich o tym nie wie. Dlatego organizatorzy VIII Tygodnia Schorzeń Siatkówki Oka zapraszają w piątek w Warszawie na bezpłatne badania okulistyczne.

W Wielkim Miasteczku Okulistyczny na pl. Konstytucji - od godz. 10.00 do 18.00 - będzie działać pięć stanowisk wyposażonych w nowoczesną aparaturę pozwalającą szybko i szczegółowo zbadać oko. Będą to: funduskamery, koherentne optyczne tomografy, aparaty GDX (pomocne w ocenie stopnia zaniku włókien nerwowych siatkówki oka, jakie obserwuje się w rozwoju jaskry), lampy szczelinowe i tonometry.

Wyniki badań można będzie skonsultować z okulistą. Organizatorzy liczą, że uda im się przebadać kilkaset osób.

„Choroby siatkówki oka odbierają wzrok szybko, podstępnie i - o czym często się zapomina - nieodwracalnie, w przeciwieństwie do bardziej znanych jaskry i zaćmy, których konsekwencje można operacyjnie cofnąć” - powiedział prezes Stowarzyszenia Zwyrodnienia Plamki Związanego z Wiekiem prof. Andrzej Stankiewicz.

Jak zaznaczył specjalista w rozmowie z PAP, szczególnie zagrożone chorobami siatkówki są osoby po 50. roku życia, palące papierosy, cierpiące na cukrzycę i inne zaburzenia metaboliczne.

Prof. Stankiewicz podkreślił, że po ukończeniu 50 lat dokładne badania okulistyczne, w tym badanie dna oka, powinno się wykonywać co roku. Niestety, w Polsce nie jest to powszechna praktyka.

Z badań przeprowadzonych w kwietniu 2012 r. przez TNS wynika, że co trzeci Polak po 15. roku życia nigdy nie był u okulisty.

W dodatku, stan wiedzy Polaków na temat chorób siatkówki jest bardzo zły. Potwierdzają to wyniki ankiet, które rozdawano osobom zgłaszającym się na darmowe badania okulistyczne organizowane przez Stowarzyszenie w wieku miastach w kraju.

Łącznie wzięło w nich udział 15 tys. ludzi. „Okazało się, że niecałe 5 proc. z tych, którzy ukończyli 50 lat wiedziało coś o najczęstszej chorobie siatkówki, jaką jest AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem). Jednocześnie u prawie 20 proc. z tej grupy stwierdziliśmy już zmiany na dnie oka odpowiadające chorobie” – powiedział prof. Stankiewicz.

Tymczasem, jak podkreślił, na AMD cierpi w Polsce ponad 1,5 mln osób, a rocznie przybywa blisko 100 tys. nowych chorych. Schorzenie to jest zaliczane do jednej z trzech głównych przyczyn utraty wzroku.

Jak przypomniał okulista, AMD prowadzi do uszkodzenia centralnej części siatkówki, określanej jako plamka żółta. Odpowiada ona za ostre widzenie barwne.

AMD przeważnie występuje w postaci łagodniejszej, tzw. suchej, która rozwija się powoli, przez kilka – kilkanaście lat i prowadzi nieuchronnie do ślepoty. Cięższa postać schorzenia, tzw. wysiękowa, dotyczy ok. 10-15 proc. wszystkich osób z AMD (tj. 150-200 tysięcy w Polsce) i – nieleczona – może w ciągu kilku miesięcy spowodować nieodwracalną utratę widzenia.

„Jest to tzw. ślepota prawna. Pacjent nie traci wprawdzie całkowicie wzroku, ale nie jest w stanie funkcjonować bez pomocy innych, wykonywać prostych czynności, poruszać się, czytać, rozpoznawać innych ludzi. To sprawia, że popada w depresję” – tłumaczył prof. Stankiewicz.

Ryzyko zachorowania na AMD rośnie po 50. roku życia. Najczęściej ma związek z predyspozycjami genetycznymi oraz pewnymi czynnikami cywilizacyjnymi, jak niewłaściwe odżywianie, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, otyłość, cukrzyca, nieprawidłowe poziomy lipidów we krwi (cholesterolu i trójglicerydów).

„Po 70. roku życia na chorobę tę cierpi 30 proc. populacji, a po 80. roku życia już 50-60 proc. A ponieważ - ze względu na starzenie się społeczeństw - takich ludzi wciąż przybywa, również w Polsce AMD jest określane jako epidemia ślepoty” – powiedział prof. Stankiewicz. Dlatego szacuje się, że do 2025 r. liczba osób z tym schorzeniem w naszym kraju podwoi się.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!