Prof. Brydak: apeluję, aby szczepić się przeciwko grypie

21 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Apeluję o szczepienie się przeciwko grypie, ponieważ to najlepszy sposób zapobiegania zachorowaniom i późniejszym powikłaniom - podkreśla kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego prof. Lidia Brydak.

We wrześniu rozpoczął się kolejny sezon szczepień przeciw grypie. Szczepienia zalecane są przez międzynarodowe organizacje zdrowotne, m.in. WHO, a także polskie instytucje, takie jak Główny Inspektorat Sanitarny, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny oraz ekspertów.

Jak podkreśliła w rozmowie z PAP Brydak, "nie ma określonych terminów co do wykonywania szczepień przeciwko grypie, ale osoby z grupy podwyższonego ryzyka powinny zaszczepić się, gdy tylko szczepionka na dany sezon jest dostępna". Dotyczy to m.in. dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych, osób przewlekle chorych. Brydak przypomniała, że w każdym przypadku o szczepieniu powinien zdecydować lekarz.

Dodała, że w Polsce szczepieniom przeciwko grypie w ubiegłym sezonie poddało się ok. 3,7 proc. ogółu obywateli, co stawia nas na przedostatnim miejscu w Europie.

"W ubiegłym sezonie grypowym odnotowaliśmy 129 zgonów z powodu powikłań pogrypowych, a wirus, który je najczęściej powodował, jest w szczepionce dostępnej od trzech sezonów" - zaznaczyła Brydak. Jak dodała, należy pamiętać, że powikłania pogrypowe dotknąć mogą wszystkich bez względu na wiek, zarówno niemowlęta, dzieci, co grozi u nich np. powikłaniami kardiologicznymi, neurologicznymi, częściową lub całkowitą utratą słuchu itp., jak i osoby starsze.

Zapewniła, że obecnie dostępne szczepionki w Polsce zawierają taki fragment wirusa, który powoduje wytworzenie przeciwciał, ale nie może spowodować zakażenia. "Mitem są opowieści o tym, że po zaszczepieniu się przeciwko grypie ktoś zachorował i ciężko ją przeszedł" - przekonywała.

"Apeluję zwłaszcza do osób starszych, po 64. roku życia, aby skorzystały z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów, finansowanych przez wiele samorządów" - mówiła Brydak.

"Szczepionka przeciwko grypie to koszt ok. 30 zł, zaś koszty podstawowych leków na objawy grypy są znacznie wyższe" - zwróciła uwagę Brydak. „Należy pamiętać także o społecznych i ekonomicznych kosztach zachorowań i powikłań pogrypowych” – dodała.

Jak przypomniała, szczyt zachorowań na grypę zwykle przypada między styczniem a marcem. Według niej także wówczas warto się szczepić. Należy pamiętać, aby przez kilka dni ograniczyć kontakty z zakażonymi osobami.

Grypa to ostra choroba zakaźna wywołana przez różne szczepy wirusa grypy. Przenoszenie zarazka odbywa się drogą kropelkową, w czasie kaszlu, kichania, rozmowy itp. Objawia się przede wszystkim katarem, zapaleniem gardła, bólami głowy i mięśni oraz wysoką gorączką.

Choroba może prowadzić do poważnych powikłań, a nawet zagrażać życiu, zwłaszcza w przypadku osób z grup ryzyka. Zalicza się do nich osoby starsze, po 65. roku życia, przewlekle chorych, np. z chorobami układu oddechowego, krążenia czy cukrzycą, osoby po przeszczepach, zakażone wirusem HIV, dzieci poniżej 2. roku życia oraz kobiety w ciąży. (PAP) bpi/ bno/ jbr/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!