Implant z drukarki pozwoli doczekać przeszczepu serca

15 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Wydrukowane techniką 3D, zasilane bateriami urządzenie może pomóc osobom z niewydolnością serca prowadzić normalne życie w oczekiwaniu na przeszczep - informuje „New Scientist”.

Ciężka niewydolność serca, będąca skutkiem zawału, nadciśnienia, choroby wieńcowej czy kardiomiopatii odbiera pacjentowi zdolność do wysiłku i może doprowadzić do śmierci.

Przeszczep serca skutecznie rozwiązuje problem, jednak nie jest dostępny dla każdego. Co roku potrzebuje takiej operacji 160 000 Europejczyków, jednak udaje się ją przeprowadzić tylko u 600.

Innym rozwiązaniem są wszczepiane urządzenia wspomagające czynność komór serca (VAD). Wymagają one jednak zewnętrznego źródła energii, co może prowadzić do zakażenia. Poza tym pacjent jest zwykle przykuty do szpitalnego łóżka.

Philip Breedon i jego koledzy z brytyjskiego Nottingham Trent University opracowali "inteligentny przeszczep aortalny ("smart aortic graft"). Urządzenie nie wymaga zasilania sieciowego.

Wszywa się je do usuniętej części aorty, aby poprawić wydolność serca. Implant pokryty jest materiałem, który kurczy się i rozkurcza pod wpływem przyłożonego napięcia. Dzięki temu wspomaga pompowanie krwi przez serce.

Na razie problemem jest ograniczona pojemność baterii, wymagająca od czasu do czasu powtórnej operacji. Trwają jednak prace nad obejściem tego ograniczenia – poprzez optymalizację zużycia mocy oraz zastosowanie dostępnych na rynku wszczepialnych baterii, które można by ładować bezprzewodowo.

Technikę druku 3D zastosowano dlatego, że umożliwia ona dopasowanie implantu do konkretnego pacjenta. Projekt powstaje na podstawie wyników badania metodą rezonansu magnetycznego (MRI).

Na razie nie wiadomo jednak, czy zmieniając sposób przepływu krwi urządzenie nie przyczyni się do szybszego rozwoju miażdżycy czy też powstawania tętniaków. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!