MZ: więcej rezydentur dla pediatrii i interny

12 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

W tym roku minister zdrowia przyznał dla pediatrów o ponad 100 rezydentur więcej niż w poprzednim, w przypadku internistów – o ponad 170 – poinformował PAP rzecznik resortu zdrowia Krzysztof Bąk. MZ opublikowało listę miejsc rezydenckich dla lekarzy.

Ogółem minister zdrowia przyznał 2464 miejsc rezydenckich dla młodych lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzanego od 1 do 31 października 2013 r. W 2012 r. na liście znalazło się 2500 rezydentur.

Jak poinformował Bąk, w tegorocznym, jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym minister zdrowia przyznał 280 miejsc szkoleniowych w dziedzinie pediatrii. Łącznie, w obu tegorocznych postępowaniach kwalifikacyjnych, przyznano w tej dziedzinie 312 miejsc – to jest o ponad 100 rezydentur więcej niż w ubiegłym roku. Najwięcej miejsc szkoleniowych zostało przyznanych w dziedzinie chorób wewnętrznych - 410. W tym roku, w obu postępowaniach kwalifikacyjnych przyznano tu łącznie 426 miejsc, co oznacza wzrost o ponad 170 miejsc w stosunku do liczby rezydentur przyznanych w 2012 roku.

"Zwiększenie liczby rezydentur internistycznych i pediatrycznych związane jest z planowanymi zmianami w podstawowej opiece zdrowotnej oraz z ułatwieniem dostępu do opieki medycznej dla najmłodszych pacjentów" - powiedział rzecznik MZ.

Według ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, lista rezydentur powinna zostać ogłoszona na 21 dni przed rozpoczęciem postępowania kwalifikacyjnego (przewidziane jest na 1-31 października 2012 r.). Postępowania takie, na podstawie których lekarze rozpoczynają specjalizację, przeprowadzane są dwa razy do roku (w terminie 1-31 marca oraz 1-31 października).

Lekarze do 30 września mają czas na złożenie dokumentów do postępowania kwalifikacyjnego, a lista dostępnych rezydentur jest im potrzebna do podjęcia decyzji o wyborze specjalizacji.

Wynagrodzenie lekarzy - rezydentów jest uzależnione od dziedziny medycyny oraz od okresu specjalizacji. Zróżnicowanie wynagrodzenia ma zachęcić młodych lekarzy do podejmowania specjalizacji w dziedzinach priorytetowych, w których zaobserwować można ograniczenie dostępności świadczeń specjalistów. Wynagrodzenie jest finansowane z budżetu pastwa. (PAP) pro/ bos/ jbr/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!