Mutacja genu związana z rozwojem raka pęcherza moczowego

11 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

W przypadku trzech na cztery osoby, u których rozwinął się rak pęcherza moczowego występuje ta sama mutacja genu TERT - wynika z badań opublikowanych w piśmie "European Urology".

TERT (ang. telomerase reverse transcriptase), czyli gen odwrotnej transkryprazy telomerazy, chroni materiał genetyczny i odgrywa rolę w procesie starzenia się komórek. Kodowane przez gen białko wpływa na długość telomerów, czyli struktur zabezpieczających końcówki chromosomów przed uszkodzeniami.

Podczas badań przeprowadzonych w grupie ponad 450 pacjentów z rakiem pęcherza moczowego naukowcy z Hiszpańskiego Narodowego Centrum Badań nad Rakiem (CNIO) w Madrycie odkryli, że w 70 proc. przypadków nowotwór ten jest związany z somatyczną mutacją genu TERT. Nie zaobserwowano jednak związku pomiędzy mutacją a stopniem złośliwości nowotworu czy przeżywalnością badanych.

"Mutacje występowały w różnych fazach kancerogenezy, co sugeruje, że są one obecne już na samym początku tego procesu. To, w jaki sposób mutacje TERT wpływają na długość telomerów i proces nowotworzenia, pozostaje jednak wciąż jeszcze niejasne" - zauważa Francisco Real, współautor badań.

Jego zdaniem TERT może stanowić nowy biomarker raka pęcherza moczowego, gdyż mutacje można wykryć w moczu pacjentów. Znane są już ponadto środki obniżające aktywność tego genu, co daje nadzieję, że mogłyby one w przyszłości pomóc spowolnić rozwój nowotworu.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!