Onkologiczny lek może pomóc przy ciąży pozamacicznej

11 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Stosowany w leczeniu raka płuc gefitinib może pomóc kobietom z ciążą pozamaciczną uniknąć operacji – informuje pismo "Obstetrics and Gynaecology”.

Ciąża pozamaciczna (ektopowa) to zagnieżdżenie się i rozwój zarodka poza jamą macicy. Najczęściej rozwija się w jajowodzie, ale może również być umiejscowiona w jajniku, miednicy małej czy jamie brzusznej. Ponieważ często prowadzi do zagrażającego życiu krwotoku, zwykle usuwa się ją operacyjnie. Tylko we wczesnej fazie stosowane bywają leki – na przykład metotreksat.

Ciąża pozamaciczna jest przyczyną 80 proc. zgonów związanych z ciążą. Problem dotyczy tysięcy kobiet (na przykład w Wielkiej Brytanii co roku odnotowuje się około 12 000 ciąż pozamacicznych).

Wspólne badania specjalistów z Edynburga i Melbourne (Australia) dotyczące 12 kobiet wykazały, że stosując onkologiczny lek zwany gefitinibem można działać skuteczniej.

Gefitinib jest zwykle stosowany w leczeniu raka płuc. Blokuje działanie białka wspomagającego rozwój komórek. Białko to jest obecne w dużych ilościach w miejscu zagnieżdżenia ciąży ektopowej.

Jak wykazali specjaliści z Edynburga i Melbourne, połączenie geftinibu z dotychczas stosowanym metotreksatem może w wielu przypadkach pozwolić na rezygnację z usunięcia jajowodu, a co za tym idzie – zachowanie płodności. U pacjentek, które nie wymagały operacji nowa terapia pozwalała skrócić czas leczenia – a co za tym idzie, przeżywany przez kobietę stres.

Obecnie autorzy badań planują powtórzenie ich na większą skalę.(PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!