Nowe dane dotyczące rynku badań klinicznych w Polsce

20 maj 2013 r.

Fot. Shutterstock

W zeszłym roku w Polsce zarejestrowano 448 nowych badań klinicznych, w których wzięło udział ponad 33 tys. pacjentów oraz ponad 2,6 tys. badaczy. Badania kliniczne prowadzane są najczęściej w onkologii, kardiologii oraz reumatologii i immunologii. W opinii ekspertów, Polska w odróżnieniu od innych krajów Unii Europejskiej, nie wykorzystuje swojego potencjału w obszarze badań klinicznych. 20 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Badań Klinicznych.

W ostatnich latach liczba badań klinicznych w Polsce wahała się między 409 a 495 rocznie. Liczba pacjentów biorących udział w badaniach oscyluje między 33-41 tys., a liczba zaangażowanych w nie badaczy między 2,6-3,1 tys. Najwięcej badań w Polsce przeprowadza się w trzeciej fazie (ponad 50%), w której ostatecznie potwierdzana jest skuteczność badanej substancji w leczeniu danej choroby. 

201020112012
Liczba badań klinicznych zarejestrowanych w Polsce 409 495 448
Liczba uczestników badań klinicznych w Polsce (zadeklarowana we wniosku o rozpoczęcie badania klinicznego) 34750  41130  33270 
Liczba głównych badaczy w badaniach zarejestrowanych 
w danym roku
 2920  3115 2635 

Źródło: Centralna Ewidencja Badań Klinicznych 

Liczba zarejestrowanych badań klinicznych w Polsce utrzymuje się na podobnym poziomie od wielu lat i nie wykazuje trendu wzrostowego. Polski rynek badań klinicznych ma znacznie większy potencjał, ale nie jest on wykorzystywany. Nasycenie mierzone liczbą ośrodków badań klinicznych na milion mieszkańców jest jednym z najniższych w regionie. Dzieje się tak z uwagi na to, że inne kraje Unii, a przede wszystkim z innych regionów świata, tworzą bardziej sprzyjające warunki do prowadzenia badań. Inwestycje w badania kliniczne są jednym ze sposobów, w jaki firmy farmaceutyczne oddają w Polsce część swoich przychodów, poprawiając dostęp do najnowszych technologii i wiedzy medycznej. – komentuje wyniki badań Adam Czernik, szef grupy do spraw badań klinicznych działającej w INFARMIE i Dyrektor ds. Badań Klinicznych w firmie MSD Polska. 

Pozytywnym sygnałem może być przesunięcie akcentu na wcześniejsze fazy badań (zwłaszcza fazę II), stanowiące potwierdzenie wzrastającego uznania dla jakości i rzetelności polskich badaczy i ośrodków. Jednak brak zdecydowanych działań i zachęt do  inwestowania w Polsce prowadzi do zahamowania wzrostu i stagnacji w obszarze badań klinicznych – dodaje Mariusz Ignatowicz, specjalista ds. zdrowia i rynku farmaceutycznego, Partner w PwC. 

Publicznie dostępny rejestr badań klinicznych prowadzonych w Polsce można znaleźć na stronie badaniaklinicznewpolsce.pl. Powstał on w 2012 roku z inicjatywy INFARMY i we współpracy ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce (GCPpl). Rejestr zawiera możliwie kompletną bazę badań prowadzanych w Polsce przez członków INFARMY oraz materiały edukacyjne przygotowane we współpracy z Medycyną Praktyczną. Wyjaśniają one czym są, jak przebiegają, jakim podlegają regulacjom i kontroli oraz na czym polegają badania kliniczne. 

W związku z Międzynarodowym Dniem Badań Klinicznych na stronie zostały zamieszczone nowe materiały z udziałem ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Poruszyli oni w swoich tekstach i wypowiedziach kwestie między innymi korzyści dla pacjentów wynikających z udziału w badaniach klinicznych oraz bezpieczeństwa prowadzenia badań. 

Źródło: Informacja prasowa

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!