Nietypowe metody leczenia autyzmu

16 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Gorące kąpiele, czy terapia z wykorzystaniem jaj pasożyta to metody, które mogą poprawiać funkcjonowanie osób cierpiących na zaburzenia ze spektrum autyzmu – przekonują naukowcy z Albert Einstein College (USA).

Amerykańscy badacze stwierdzili, że stosowanie gorących kąpieli w celu podwyższenia temperatury ciała pacjenta z autyzmem (symulacja gorączki) prowadzi w niektórych przypadkach do lepszego radzenia sobie w sytuacjach społecznych.

Z kolei obiecującym sposobem na zmniejszenie częstotliwości rytualnych i repetytywnych zachowań wydaje się być kuracja przy użyciu jaj nicienia Trichuris suis, która pomaga w regulacji działania systemu immunologicznego, zapobiega nadmiernym reakcjom i zmniejsza poziom zapalenia.

Decydując się na wypróbowanie nietypowych metod leczenia na osobach badanych, naukowcy kierowali się powszechnym przekonaniem o tym, że objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu są często skorelowane z nadaktywnością układu odpornościowego, a także wynikami badań, które sugerują, iż około 1/3 pacjentów z autyzmem doświadcza poprawy funkcjonowania po przebytej gorączce.

Terapię z wykorzystaniem codziennych gorących kąpieli w wodzie o temperaturze około 39 stopni Celsjusza zastosowano u osób, które w przeszłości pozytywnie reagowały na gorączkę. Podwyższona temperatura ciała wywołała przeciwzapalną odpowiedź ze strony systemu immunologicznego i wpłynęła na poprawę funkcjonowania społecznego pacjentów.

Kuracja jajami Trichuris suis została przeprowadzona wśród osób z alergiami, bądź historią chorób immunologicznych w rodzinie. Trwała 12 tygodni i zaowocowała zmniejszeniem częstotliwości zachowań powtarzalnych u pacjentów.

Chociaż Trichuris suis jest pasożytem układu pokarmowego, nie stanowi zagrożenia dla człowieka, ponieważ nie rozmnaża się w organizmie gospodarza, nie może być przekazany podczas zwykłego kontaktu międzyludzkiego i ulega spontanicznemu wydaleniu.

Rezultaty badań nad zaskakującymi metodami leczenia autyzmu zaprezentowano na tegorocznej konferencji American College of Neuropsychopharmacology, która odbyła się w dniach 8-12 grudnia na Florydzie. (PAP) ooo/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!