Sondaż: 74 proc. Polaków uważa, że szczepionki są bezpieczne

17 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Trzy czwarte badanych (74 proc.) uważa, że szczepionki dla dzieci są bezpieczne, jednak blisko dwie piąte (37 proc.) sądzi, że mogą powodować poważne powikłania - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS.

CBOS podkreśla, że Polacy mają, generalnie, pozytywny stosunek do szczepień ochronnych dzieci. Zdaniem zdecydowanej większości badanych (79 proc.) szczepienie dzieci powoduje więcej dobrego niż złego. Ponadto wśród ankietowanych dominuje przekonanie, że dzięki szczepieniom wiele groźnych chorób praktycznie nie występuje (82 proc.), a ta forma profilaktyki jest najskuteczniejszym sposobem ochrony dzieci przed poważnymi chorobami (79 proc).

Trzy czwarte badanych (74 proc.) uważa, że szczepionki dla dzieci są bezpieczne, jednak blisko dwie piąte (37 proc.) sądzi, że mogą powodować poważne powikłania, a co piąty respondent (21 proc.) jest zdania, że mogą one wywoływać poważne zaburzenia rozwojowe u dzieci, np. autyzm.

Prawie połowa badanych (45 proc.) deklaruje, iż rodzice szczepionych dzieci są w dostateczny sposób informowani na temat skutków ubocznych szczepionek, a przeciwny pogląd wyraża znacznie mniejsza grupa ankietowanych (31 proc.).

Opinia, że w pierwszych latach życia dzieci otrzymują zbyt dużo szczepionek, podzielana jest przez mniejszość respondentów (30 proc.), natomiast niemal połowa badanych (47 proc.) nie zgadza się z tym poglądem.

Dwie piąte ankietowanych (40 proc.) uważa, że szczepienia są promowane nie dlatego, iż są rzeczywiście potrzebne, lecz dlatego, że leży to w interesie koncernów farmaceutycznych, i niemal taka sama liczba respondentów (39 proc.) nie zgadza się z tym stwierdzeniem.

Prawie trzy czwarte dorosłych Polaków (73 proc.) jest zdania, że przynajmniej część szczepień powinna być obowiązkowa, natomiast blisko co czwarty (23 proc.) opowiada się za ich całkowitą dobrowolnością. Jedynie bardzo nieliczni ankietowani (4 proc.) nie mają zdania w tej sprawie.

CBOS wszystkich rodziców biorących udział w sondażu zapytał, czy kiedykolwiek zrezygnowali z obowiązkowego szczepienia swojego dziecka. Pomimo wyrażanego przez pewną część badanych sceptycyzmu wobec tej formy profilaktyki, tylko niespełna 2 proc. rodziców zadeklarowało, że zdarzyła im się taka sytuacja.

Jako powód rezygnacji najczęściej podawali zły stan zdrowia dziecka w wyznaczonym terminie szczepienia, a zupełnie sporadycznie deklarowali, że rezygnacja ta wynikała z zaniedbania, przekonania, że szczepienie jest niepotrzebne bądź też że może ono zaszkodzić dziecku.

CBOS przeprowadził badanie w dniach 7-14 listopada 2013 r. na reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski (990 osób). (PAP) pro/ itm/ ura/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!