Śledztwo ws. niebezpiecznych tabletek na odchudzanie

10 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Linię technologiczną do produkcji tabletek na odchudzanie odkryli w Zgierzu krakowscy policjanci w toku śledztwa nadzorowanego przez krakowską prokuraturę – poinformował PAP we wtorek prok. Janusz Hnatko z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.

W domowych warunkach, przy wykorzystaniu szkodliwych substancji, produkowano środki mające wspomagać odchudzanie – tzw. spalacze tłuszczu. Środki te były następnie sprzedawane za pośrednictwem internetu.

Zatrzymanemu w wytwórni Maciejowi Ż. prokuratura postawi zarzut wprowadzenia do obrotu środków stanowiących zagrożenie dla życia i zdrowia wielu osób.

Jednocześnie prokuratura zwraca się do osób, które nabyły takie środki, aby skontaktowały się z Prokuraturą Okręgową w Krakowie lub Komendą Wojewódzką Policji w Krakowie. Osoby te będą przesłuchane w sprawie w charakterze pokrzywdzonych.

Jak wynika z opinii biegłego z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie, w środkach tych znajdowała się m.in. substancja, która może być stosowana do produkcji herbicydów, wywoływaczy fotograficznych i środków wybuchowych. Była ona używana przez Amerykanów podczas wojny w Wietnamie do niszczenia pastwisk, lasów i kultur roślinnych. Jest to środek silnie trujący dla ludzi i zwierząt; spożycie go może powodować zgon lub ciężkie nieodwracalne powikłania dla zdrowia.

Policjanci znaleźli także kilkadziesiąt opakowań gotowych już kapsułek przygotowanych do sprzedaży. Ustalają, ile osób mogło zakupić u niego niedozwolone substancje za pośrednictwem internetu.

Policja przestrzega przed kupowaniem tego typu substancji. "Sięganie do źródeł innych niż w obrocie farmaceutycznym może być niebezpieczne dla życia i zdrowia; kupując specyfiki z nielegalnych źródeł nie można przewidzieć, z jaką dokładnie substancją możemy mieć do czynienia i jaki może ona mieć wpływ na organizm" – apeluje krakowska policja.(PAP) hp/ bno/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!