SON - regulator RNA w komórkach macierzystych

9 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Odkrycie nowego regulatora RNA wpływającego na komórki macierzyste może także pomóc w zrozumieniu chorób takich jak grypa i nowotwory - poinformował PAP singapurski A*STAR Genome Institute. Odkrycie ogłoszono także na łamach Nature Cell Biology.

Naukowcy z A*STAR Genome Institute of Singapore (GIS) wspólnie ze swoimi kolegami z Kanady, Hong Kongu i USA odkryli, że białko mediatorowe SON odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu zdrowia i właściwego funkcjonowania ludzkim płodowym komórkom macierzystym (hESC).

Właściwa ekspresja genów ma kluczowe znaczenie dla zachowania przy życiu komórek oraz wypełniania innych funkcji komórkowych i fizjologicznych. Najpierw DNA jest „tłumaczone” na RNA (transkrypcja), po czym niektóre części są usuwane, a inne łączone, zanim RNA posłuży w procesie translacji do uzyskania białek.

Proces cięcia i łączenia RNA nazywany jest „splicingiem”, zaś biorące w nim udział białka to „czynniki splicingowe”. Mutacje dotyczące czynników splicingowych mogą być przyczyną chorób – na przykład dystrofii miotonicznej czy nowotworów.

Chociaż w ostatnich latach prowadzone były rozległe badania nad płodowymi komórkami macierzystymi (które mogą się przekształcać w wiele rodzajów komórek), niewiele wiadomo o roli, jaką odgrywa splicing w regulacji możliwych przekształceń tych komórek.

Naukowcy z GIS oparli się na swoich wcześniejszych (z roku 2010) badaniach, dotyczących funkcji genów w hESC i wykazali, że czynniki splicingowe - takie jak białko SON – są głównymi regulatorami działania hESC.

Białko SON okazało się być ważne dla przekształcania zróżnicowanych komórek w pluripotentne komórki macierzyste (z dojrzałych, wyspecjalizowanych komórek znów powstają komórki o wielorakich możliwościach). Ponadto SON wspomaga właściwy splicing specyficznej grupy RNA – między innymi tych, które kodują regulatory hESC, a co za tym idzie – pomagają im przetrwać w postaci niezróżnicowanej. Co więcej, autorzy wykazali, że „uciszenie" białka SON prowadziło do zaburzeń funkcjonowania hESC, ponieważ powstawały nieczynne formy RNA.

Poza swoją rolą w hESC, SON jest zaangażowane w rozwój białaczki oraz zakażenie wirusem grypy. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!