Mózg owinięty w folię sposobem na jego infekcje

6 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Nasycona antybiotykiem folia może być skutecznym sposobem na infekcje mózgu – informuje pismo „ACS Chemical Neuroscience”.

Aby zapobiec zakażeniu mózgu po operacji neurochirurgicznej zwykle podaje się pacjentowi dużą dawkę antybiotyku. Dzięki temu odpowiednia ilość leku przedostaje się poprzez barierę krew-mózg, jednak jednocześnie rośnie ryzyko skutków ubocznych. Lepiej byłoby działać na mózg miejscowo, używając mniejszej dawki.

Zespół kierowany przez Shih-Jung Liu z uniwersytetu Chang Gung na Tajwanie opracował nasyconą antybiotykiem polimerową folię, następnie folię umieszczono na powierzchni zdrowych szczurzych mózgów i monitorowano uwalnianie się leku.

Po ośmiu tygodniach antybiotyk został wchłonięty. Nie zaobserwowano szkodliwych efektów ubocznych. Ponieważ wchłaniają się także składniki folii, nie trzeba jej usuwać operacyjnie. (PAP) pmw/ krf/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!