MZ: przeszkolono 6,4 tys. osób nt. zarządzania podmiotami leczniczymi

17 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

W ramach prowadzonego przez ministerstwo zdrowia projektu nt. nowoczesnego zarządzania podmiotami leczniczymi przeszkolono 6 460 osób. Według ekspertów takie szkolenia pomogą w lepszej organizacji opieki zdrowotnej.

Jak poinformował we wtorek na konferencji podsumowującej projekt zastępca dyrektora Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego w MZ, kierownik projektu Tomasz Pawlęga, udało się przeszkolić ponad 6 tys. reprezentantów podmiotów leczniczych oraz ponad 400 przedstawicieli podmiotów tworzących, czyli m.in. urzędów marszałkowskich, powiatów, gmin miejskich.

Wśród pracowników podmiotów leczniczych wyszkolono blisko 1,3 tys. liderów rachunku kosztów. Mają oni za zadanie wdrażać nowoczesne narzędzia rachunkowości w swoich placówkach.

Jak wyjaśnił Pawlęga, głównym celem projektu było podniesienie kwalifikacji i umiejętności osób zaliczających się do kadry zarządzającej w podmiotach leczniczych. Uczestniczyli oni w szkoleniach i warsztatach z zakresu możliwości wykorzystania narzędzi rachunkowości zarządczej oraz metodologii zbierania, przetwarzania i raportowania informacji o kosztach świadczeń zdrowotnych.

Projekt miał też na celu informowanie o nowoczesnych narzędziach restrukturyzacji podmiotów leczniczych oraz modeli organizacji opieki zdrowotnej.

Koordynator merytoryczny projektu prof. Gertruda Krystyna Świderska ze Szkoły Głównej Handlowej wyjaśniła, że szkolenia dotyczyły m.in. wiedzy na temat prawidłowej wyceny kosztów. "Obecnie każdy podmiot liczy koszty jak uważa, a brakuje standardu liczenia tych kosztów, który stanowiłby wytyczne dla wszystkich placówek leczniczych" - podkreśliła. W jej ocenie "taki jednolity standard dla wszystkich placówek pozwoliłby na lepsze zarządzanie i byłby podstawą liczenia kosztów świadczeń, z których korzystamy w ramach NFZ".

"Brakuje wiarygodnych informacji o kosztach leczenia, co powoduje, że wycena jest pochodną nacisków, a nie rzetelnej kalkulacji" - uważa Świderska.

Według niej placówki odnoszą korzyści z zastosowania standardu rachunku kosztów, ponieważ dzięki niemu znają przyczyny powstawania kosztów i mają wiedzę o tym, które zasoby pozostają niewykorzystane.

Szkolenia były realizowane w partnerstwie z SGH; projekt rozpoczął się 1 października 2009 r., a zostanie zakończony 31 grudnia 2013 r.

Wartość projektu „Nowoczesne zarządzanie w zakładach opieki zdrowotnej – szkolenia z zakresu rachunku kosztów i informacji zarządczej oraz narzędzi restrukturyzacji i konsolidacji ZOZ” to ponad 7,6 mln zł, z tego ponad 6,5 mln to dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!