Eksperci: rzucenie palenia, nawet w późnym wieku może wydłużyć życie

5 wrz 2013 r.

Rzucenie palenia, nawet w późniejszym wieku, zmniejsza ryzyko zawału serca i zgonu z jego powodu – wynika z badań zaprezentowanych na kongresie Europejskiego Towarzystwa Europejskiego, który w tym tygodniu zakończył się w Amsterdamie.

Jak wyliczyli badacze, oczekiwana długość życia po ukończeniu 70 lat była krótsza o 4 lata u palaczy w porównaniu z nigdy niepalącymi – po siedemdziesiątce zostało im odpowiednio 18 lat życia i 14 lat życia. W przypadku byłych palaczy oczekiwana długość życia była krótsza o 2 lata.

„Z naszych badań wynika, że nawet jeśli osoba paląca dożyje do 70, to ciągle traci cztery lata w porównaniu z osobą, która nigdy nie paliła. W dodatku ma gorszą jakość życia” - podsumował dr Emberson.

Zaznaczył też, że różnice te był związane ze stosunkowo niewielką liczbą papierosów - palacze w jego badaniu wypalali średnio dziewięć papierosów dziennie.

"Zdarza się spotkać palacza, który mówi: +Mój dziadek kopcił jak komin i dożył do osiemdziesiątki czy dziewięćdziesiątki, więc nie muszę się przejmować+. Jednak najnowsze badania pokazują, że zerwanie z nałogiem przynosi korzyści w każdym wieku" - ocenił dr Joao Morais ze Szpitala Św. Andrzeja w Leirii w Portugalii.

Z badań, które w Amsterdamie zaprezentował dr Yasuaki Dohi z Uniwersytetu Miasta Nagoja (Japonia) wnika, że już w osiem tygodni po zerwaniu z nałogiem palenia u 40-latków dochodzi do naprawy śródbłonka tętnic uszkodzonego przez dym tytoniowy. Jest to jednak okres za krótki, by zmniejszyło się ryzyko zawału.

Joanna Morga (PAP) jjj/ agt/

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!