Nowej generacji lek dla mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem

5 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Prawie 4 mln mężczyzn cierpi w Polsce z powodu przedwczesnego wytrysku. Wielu z nich będzie mogło skorzystać z leczącego to zaburzenie nowego leku, który od kilku dni jest dostępny na naszym rynku.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej dr Andrzej Depko powiedział w rozmowie z PAP, że co trzeci pacjent, który zgłasza się do seksuologa, narzeka na przedwczesny wytrysk. Zaburzenie to pośrednio dotyka także kobiety. Z jego powodu cierpi zatem w Polsce dość pokaźna grupa, bo aż 8 mln osób” – podkreśla specjalista.

Przedwczesny wytrysk u mężczyzny powoduje, że seks przestaje dawać satysfakcję obojgu partnerom i zamiast łączyć staje się klinem, który zaczyna ich dzielić. Mężczyznę ogarnia poczucie wstydu, ma obniżoną samoocenę, jest zestresowany i coraz bardziej się obawia kolejnych kontaktów seksualnych.

Kobiety są rozdrażnione, bo nie osiągają orgazmu, co zdarza się szczególnie tym, które dla osiągnięcia pełnej satysfakcji wymagają dłuższego pobudzenia. Partnerki mogą również odczuwać bóle brzucha. Brak orgazmu powoduje, że zbyt długo utrzymuje się u nich przekrwienie narządów płciowych, co wywołuje dolegliwości w podbrzuszu. „Jest to sytuacja podobna do tej, gdy u mężczyzny zbyt długo utrzymuje się erekcja, co jest równie bolesne” – dodaje specjalista.

Według dra Depko, najczęściej zdarza się tzw. pierwotny przedwczesny wytrysk. Występuje on u tych mężczyzn, którzy odczuwają go od początku, od inicjacji życia seksualnego. Trwa on zwykle do końca życia. Tacy mężczyźni są genetycznie bardziej predysponowani do tego zaburzenia.

Druga grupę stanowią panowie, u których przedwczesny wytrysk jest wtórny. Nigdy wcześniej nie występował, ale pojawił się wraz z rozwojem jakiegoś schorzenia. Odczuwają go diabetycy, gdyż na skutek rozwoju cukrzycy powstaje u nich nadwrażliwość na bodźce żołędzia prącia. To samo zdarza się u mężczyzn cierpiących na zapalenie gruczołu krokowego.

„Mężczyznom z obu tych grup nie pomogą metody terapii jakie zwykle oferowane w internecie. Obojętnie w jakiej są postaci ich działanie polega głównie na efekcie placebo” – podkreśla dr Depko.

Najlepsze efekty terapeutyczne dają leki dostępne na receptę. Najczęściej stosowane są antydepresanty, leki przepisywane zwykle chorym cierpiącym na depresję, które okazały się przydatne również w leczeniu przedwczesnego wytrysku. Większość z nich to tzw. leki wychwytu zwrotnego serotoniny.

Do tej grupy należy również najnowszy lek przeznaczony do leczenia przedwczesnego wytrysku o nazwie dapoksetyna. Z tą jednak różnicą, że jest to pierwszy tego rodzaju preparat, który od wprowadzenia na rynek przeznaczony jest wyłącznie do leczenia tego zaburzenia.

„Lek ten, ze względu na profil działania, okazał się najbardziej przydatny w leczeniu przedwczesnego wytrysku” - podkreśla prezes PTMS. Wykazały to badania kliniczne, które m.in. były prowadzone w Polsce.

Przed ponad 15 laty podobnie było z viagrą, pierwszym preparatem stosowanym w leczeniu zaburzeń erekcji u mężczyzn. Początkowo miał być przeznaczony do leczenia choroby wieńcowej, gdyż rozszerza naczynia krwionośne. Okazało się jednak, że najbardziej skuteczny jest w leczeniu impotencji wywołanej zawężeniem tętnic doprowadzających krew do prącia.

Dr Depko twierdzi, że wprowadzenie dapoksetyny powinno powiększyć grupę mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem, którzy będą się leczyć. Lek może bowiem przepisać lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Nie trzeba w każdym przypadku korzystać z konsultacji seksuologa.

„Nie ma refundacji wizyt u seksuologów, poza tym w naszym kraju jest tylko około 100 lekarzy tej specjalności” – podkreśla dr Depko. Na przedwczesny wytrysk leczy się jedynie około 10 proc. mężczyzn.

Nowy lek jest łatwy w użyciu. Można go stosować podobnie jak preparaty na zaburzenia erekcji, czyli jedynie tuż przed stosunkiem. Stosunkowo szybko jest też uwalniany z organizmu. To pierwszy i jak na razie jedyny krótko działający lek wychwytu zwrotnego serotoniny.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!