Mózg z okienkiem

4 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Przezroczysty implant pozwoli lekarzom obserwować, a może i leczyć mózg pacjenta – informuje pismo „Nanomedicine: Nanotechnology, Biology and Medicine”.

Implant będący "okienkiem" do mózgu opracowali naukowcy z University of California w Riverside. Wykonany został z przezroczystej itrowo-cyrkonowej odmiany ceramiki stosowanej do wytwarzania protez stawu biodrowego czy koron dentystycznych.

Oprócz obserwacji tkanki mózgowej wynalazek może pozwolić na leczenie niektórych chorób neurologicznych przy użyciu lasera.

Od pewnego czasu trwają prace nad zastosowaniem laserów w leczeniu udarów oraz nowotworów mózgu, jednak ograniczeniem jest konieczność każdorazowego odsłaniania jego powierzchni, a następnie mocowania na nowo fragmentu czaszki. Zastąpienie małej części kości czaszki implantem pozwala uzyskać „otwór rewizyjny” – tak jak w przypadku domowych czy przemysłowych instalacji. (PAP) pmw/ mrt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!