Problem nadciśnienia usunięty wraz z kawałkiem ciała

4 wrz 2013 r.

Fot. Shutterstock

Przerwanie połączenia między kłębkiem szyjnym a mózgiem stanowi skuteczny sposób leczenia wysokiego ciśnienia krwi - informuje czasopismo "Nature Communications".

Naukowcy z University of Bristol (W. Brytania) w badaniu na gryzoniach z nadciśnieniem wykazali, że wycięcie fragmentu odpowiedzialnego za połączenie jednego z najmniejszych narządów organizmu - kłębka szyjnego - z mózgiem, powoduje automatyczne obniżenie ciśnienia krwi i utrzymanie go na niskim poziomie.

Kłębek szyjny to niewielki, okrągły zwój (4-6 milimetrów średnicy), znajdujący się w rozwidleniu tętnicy szyjnej. Kontroluje zawartość tlenu i dwutlenku węgla we krwi i wysyła sygnały do mózgu w momencie niedotlenienia, prowokując zwiększenie wentylacji płuc i podwyższenie ciśnienia krwi w celu przywrócenia odpowiedniego poziomu tlenu.

"Pomimo swojego małego rozmiaru, kłębek szyjny ma największy przepływ krwi ze wszystkich organów ciała. Jego wpływ na ciśnienie krwi ma na celu zapewnienie wystarczającego jej przepływu w mózgu" - mówi prof. Julian Paton, jeden z badaczy.

Badania nad funkcjonowaniem kłębka szyjnego zaczęto prowadzić pod koniec lat 90. Naukowcy wiedzieli, że niewielki narząd działa inaczej w warunkach nadciśnienia, ale do tej pory nie zdawali sobie sprawy, że kłębek może być odpowiedzialny za rozwój i utrzymanie niebezpiecznego dla zdrowia stanu.

Dzięki rezultatom niniejszego badania uzyskano już zgodę na przeprowadzenie prób klinicznych z udziałem ludzi, a efekty tych działań mają być znane pod koniec tego roku. (PAP) ooo/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!