Defekt budowy skóry może powodować alergię

27 sie 2013 r.

Fot. Shutterstock

Defekt budowy białek odpowiadających za połączenia międzykomórkowe nabłonka może przyczynić się do rozwoju alergii skórnych i pokarmowych - podaje pismo "Nature Genetics".

Naukowcy z Uniwersytetu Tel Awiwu (Izrael) i Northwestern University w USA, prowadząc zaawansowane badania genetyczne wśród członków dwóch rodzin, zidentyfikowali nową rzadką alergiczną chorobę genetyczną wywołaną mutacjami desmogleiny 1 (DSG-1).

"Desmogleinę 1 można porównać do kleju, który spaja zewnętrzne warstwy komórek skóry. Rolę tej molekuły sprowadzano głównie do zapewniania przylegania komórek oraz stwarzania bariery zapobiegającej nadmiernej utracie wody i zapewniającej ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Istnieje jednak również wiele innych białek tworzących tę barierę w bardzo ustrukturyzowany sposób, co sprawiło, że zaczęliśmy podejrzewać, iż ich funkcje nie ograniczają się jedynie do regulacji przylegania komórek" - mówi jedna z autorek badań, dr Kathleen Green.

Analiza wykazała, że dysfunkcja lub nieobecność desmogleiny 1 powoduje zaburzoną pracę bariery oraz wpływa na ekspresję genów kodujących cytokiny, tj. białka regulujące odpowiedź immunologiczną, przez co przyczynia się do rozwoju alergii.

Dalsze badania mogą doprowadzić do odkrycia kolejnych zależności pomiędzy defektami w obrębie białek adhezyjnych a różnymi rodzajami alergii.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!