Pomalidomid - nowa nadzieja dla chorych na rzadki typ chłoniaka

27 sie 2013 r.

Fot. Shutterstock

Nowy lek, który niedawno został dopuszczony do stosowania w leczeniu szpiczaka mnogiego, może być szansą także dla chorych na chłoniaka centralnego układu nerwowego (CNSL) - rzadki nowotwór układu odpornościowego, wyjątkowo złośliwy i o bardzo złym rokowaniu.

Obecnie trwają testy mające potwierdzić jego skuteczność w zwalczaniu tej choroby.

Chłoniak centralnego układu nerwowego występuje bardzo rzadko, zwykle u osób po 60. roku życia. Rokowania pacjentów są złe - średni czas przeżycia wynosi 18-48 miesięcy. Nowotwór daje mało charakterystyczne objawy, często mylone z innymi schorzeniami: zaburzenia widzenia, bóle głowy, osłabienie, senność, nudności i wymioty, zaburzenia czucia, zaburzenia zachowania, zaburzenia czuciowo-ruchowe i bóle krzyża. Każdego roku w USA diagnozuje się około 5 tysięcy chorych na CNSL.

Naukowcy z trzech placówek należących do Mayo Clinic (na Florydzie, w Minnesocie i w Arizonie) postanowili sprawdzić, czy nowy lek - pomalidomid - który daje dobre wyniki w leczeniu szpiczaka mnogiego, mógłby skutecznie zwalczać także chłoniaka CNSL. Pierwsze testy przeprowadzone na modelach mysich wypadły pozytywnie.

„Wierzymy, że pomalidomid może być skuteczny u pacjentów chorych na CNSL, ponieważ ma dwie istotne właściwości, których brakuje większości innych leków przeciwnowotworowych: doskonale przenika do mózgu, co jest niezbędne w leczeniu guzów tego organu, oraz oddziałuje nie tylko na komórki chłoniaka, ale też na całe mikrośrodowiska guza” - tłumaczy współautor badania dr Han Tun z Mayo Clinic na Florydzie.

Jak dodaje, próby przedkliniczne z wykorzystaniem pomalidomidu są bardzo obiecujące. „Leczenie pomalidomidem chorych na chłoniaka myszy znacząco poprawiło ich przeżycie i stłumiło wzrost guza - mówi. - Obecnie trwa pierwsza faza badań klinicznych, opracowana właśnie w oparciu o te wyniki”.

Pomalidomid należy do grupy leków zwanych lekami immunomodulującymi. Jest pochodną znanego środka - talidomidu. Został dopuszczony do stosowania w leczeniu szpiczaka mnogiego w lutym 2013 roku, ale naukowcy mają nadzieję, że okaże się skuteczny również w przypadku innych nowotworów układu krwiotwórczego.(PAP) kap/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!