Depresja zwiększa ryzyko demencji u osób z cukrzycą

26 sie 2013 r.

Fot. Shutterstock

Badania prowadzone wśród diabetyków po 55. roku życia wykazały, że zmiany w mózgu zwiastujące demencję następują szybciej u osób z objawami depresji - informuje pismo "JAMA Psychiatry".

Zarówno cukrzyca, jak i depresja mogą zwiększać ryzyko choroby Alzheimera i innych form demencji. Nadal nie jest jednak jasne, czy depresja jest przyczyną czy rezultatem zmian kognitywnych.

Aby zbadać rolę depresji w powstawaniu zmian poznawczych dr Mark Sullivan z Uniwersytetu Waszyngtońskiego (USA), przeanalizował dane dotyczące blisko 3 tys. pacjentów z cukrzycą typu 2 zagrożonych epizodami sercowo-naczyniowymi. Badani cierpieli na cukrzycę średnio od dziewięciu lat.

Na początku badań każdy z uczestników przeszedł test zdolności kognitywnych (m.in. zapamiętywanie, koncentracja, planowanie czy szybkość psychomotoryczna). Test powtórzono po upływie 20 i 40 miesięcy.

Przez wszystkie etapy przeszło ponad 2600 osób, z których 62 proc. nie miało żadnych objawów depresji. 18 proc. badanych miało objawy na początku badań, około 17 proc. po upływie 20 miesięcy, a 20 proc. po upływie 40 miesięcy. 5 proc. badanych cierpiało na depresję cały czas.

Objawy depresji częściej występowały u pacjentów płci żeńskiej, z nadwagą lub otyłością, palących papierosy, nadużywających alkoholu oraz z wyższym poziomem cholesterolu LDL. Naukowcy stwierdzili jednak, że związek pomiędzy depresją i demencją jest widoczny nawet po wzięciu pod uwagę tych i innych czynników.

"Depresja ma związek z podwyższonym poziomem hormonów stresu, stanem zapalnym i innymi procesami, które mogą bezpośrednio przyczyniać się do zmian kognitywnych, jednak inne choroby często towarzyszące cukrzycy również mogą wpływać na mózg i sprzyjać depresji. Nie wiadomo także, czy leczenie depresji pomaga odwrócić zmiany zachodzące w mózgu" - mówi dr Sullivan.(PAP) koc/ agt/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!