Szczecin/ Przeszczep płuc u pacjenta z mukowiscydozą

26 sie 2013 r.

Fot. Shutterstock

Pierwszy w Szczecinie przeszczep dwóch płuc u pacjenta chorego na mukowiscydozę przeprowadzono w klinice Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego - poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka uczelni Kinga Brandys.

Pochodzący z małej miejscowości na południu Polski 23-letni pacjent, którego zoperowano 2,5 tygodnia temu, czuje się dobrze - dodała.

Zabieg wykonano w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej w szpitalu w dzielnicy Szczecina Zdunowie. Przeprowadził go zespół pod kierownictwem prof. Tomasza Grodzkiego przy współpracy kardiochirurgów z PUM.

Płuca przewieziono do Szczecina wojskowym transportem lotniczym.

Do tej pory w Specjalistycznym Szpitalu im. Profesora Alfreda Sokołowskiego w Szczecinie Zdunowie w Klinice Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacyjnej PUM wykonano dziewięć różnego rodzaju przeszczepów płuc, głównie u chorych z rozedmą płuc.

Jak powiedział PAP prof. Grodzki, przeszczep płuc u chorego z mukowiscydoza, to jedna z najtrudniejszych transplantacji. "Nasz zespół gruntownie się do tego typu zabiegu przygotował. Wszyscy zaangażowani, w tym anestezjolodzy, torakochirurdzy, pulmonolodzy pielęgniarki i rehabilitanci, przeszli szkolenia m.in. w Hanowerze, Wiedniu, Zurychu czy St. Louis" - dodał.

Profesor poinformował, że szczeciński ośrodek chce docelowo wykonywać rocznie ok. 20 przeszczepów płuc z różnych wskazań.

W Polsce przeszczepy płuc wykonuje się w Centrum Chorób Serca w Zabrzu i w Szpitalu w Zdunowie.

Mukowiscydoza to groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba, objawiająca się głównie przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc.

Transplantacja płuc należy do najtrudniejszych. Płuca są w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego są bardzo narażone na infekcje. (PAP) epr/ ula/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!