Metoda leczenia Eboli przynosi zadowalające rezultaty

26 sie 2013 r.

Fot. Shutterstock

Prawie połowa zwierząt z rozwiniętymi objawami gorączki krwotocznej Ebola dochodzi do zdrowia po zastosowaniu mieszanki przeciwciał o nazwie MB-003 - zawiadamia czasopismo "Science Translational Medicine".

Poprzednie badania przeprowadzone na małpach naczelnych wykazały, że wykorzystanie kuracji MB-003 godzinę po zakażeniu wirusem Ebola pozwala na wyleczenie 100 proc. przypadków. Natomiast podanie specyfiku 48 godz. po zachorowaniu umożliwia przetrwanie 2/3 zwierząt.

Teraz naukowcy z U.S. Army Medical Research Institute of Infectious Diseases (USA) postanowili sprawdzić, czy właściwości lecznicze mieszanki MB-003 będą równie dobre, gdy zostanie ona zastosowana u naczelnych z widocznymi objawami gorączki krwotocznej Ebola (104 do 120 godz. po zakażeniu).

Okazało się, że kuracja działa także na tak późnym etapie zakażenia. Udało się uratować 43 proc. zwierząt, co przy wysokim stadium zaawansowania choroby i braku innych środków mogących powstrzymać śmiertelnego wirusa, stanowi, według naukowców, wynik zadowalający i dający nadzieję na wykorzystanie MB-003 w przyszłości do leczenia ludzi, u których rozpoznano symptomy gorączki krwotocznej Ebola.

"Wstępne wyniki naszego badania stanowią pierwszy krok do wykorzystania MB-003 nie tylko w profilaktyce poekspozycyjnej, ale również jako metody leczenia na dalszych etapach zachorowania" - komentuje Gene Olinger, współautor badania.

MB-003 stanowi efekt długoletniej współpracy prywatnych firm i rządu Stanów Zjednoczonych. Jest to mieszanka przeciwciał monoklonalnych, które po wprowadzeniu do organizmu wiążą się z cząsteczkami wirusa Ebola i unieszkodliwiają je. Ponadto identyfikują zakażone komórki i wspierają naturalny system immunologiczny w ich usuwaniu. Warto dodać, że nie zaobserwowano żadnych efektów ubocznych kuracji.

Gorączka krwotoczna Ebola jest groźną chorobą o wysokiej śmiertelności. Dotychczas nie stworzono skutecznych szczepionek, czy leków mogących uratować osoby narażone na kontakt z wirusem. Istnieją również obawy, iż wirus Ebola może zostać wykorzystany jako broń biologiczna. Wszystkie te czynniki powodują, że naukowcy pokładają duże nadzieje w zastosowaniu leczniczej mieszanki MB-003. (PAP) ooo/ ula/


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!