Pierwsze w Polsce wszczepienie podskórnej pompy w nadciśnieniu płucnym

18 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Operację wszczepienia podskórnej pompy z lekiem pacjentowi choremu na tętnicze nadciśnienie płucne przeprowadzili w środę po raz pierwszy w Polsce dr Andrzej Koteja i prof. Marcin Kurzyna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Według specjalistów nowa metoda stanowi wielkie udogodnienie dla osób cierpiących na to poważne, groźne dla życia schorzenie. „Pompa, którą wszczepiliśmy pacjentowi uwalnia go od dolegliwości bólowych, jakie towarzyszą podskórnemu dawkowaniu leku bądź od niebezpieczeństw związanych z terapią dożylną przez pompę zewnętrzną, takimi jak zakażenie czy powstanie zakrzepu” - powiedział PAP prof. Marcin Kurzyna z Kliniki Krążenia Płucnego i Chorób Zakrzepowo-Zatorowych Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Zabiegowi poddano 40-letniego mężczyznę chorującego na tętnicze nadciśnienie płucne związane z wrodzoną wadą serca. Schorzenie doprowadziło u niego do zaawansowanej niewydolności serca. „Zabieg przebiegał bez komplikacji i mamy nadzieję, że na święta pacjent opuści szpital” – ocenił prof. Kurzyna w rozmowie z PAP.

Jak wyjaśnił specjalista, wszczepiona pacjentowi pompa podskórna dawkuje lek będący pochodną prostacykliny (treprostinil). Związki z tej grupy (tzw. prostanoidy) zostały wprowadzone do leczenia tętniczego nadciśnienia płucnego jako pierwsze, jeszcze w latach 90. XX wieku i do dziś uchodzą za najsilniejszą grupę leków na to schorzenie. „Do odkrycia prostacykliny i jej wykorzystania w medycynie znacząco przyczynili się krakowscy profesorowie Andrzej Szczeklik i Ryszard Gryglewski” - przypomniał prof. Kurzyna.

Prostacyklina oraz jej pochodne działają poprzez rozszerzanie naczyń płucnych, zapobiegają ich zarastaniu i powstawaniu w nich zakrzepów. Niedogodnością jest jednak to, że muszą być podawane drogą inną niż doustna, dlatego stosuje się je w inhalacjach bądź w ciągłych wlewach podskórnych lub dożylnych, tłumaczył prof. Kurzyna.

W przypadku inhalacji trudność stanowi to, że trzeba je wykonywać 6-9 razy dziennie, a u pacjenta pojawia się później kaszel.

Wlew podskórny, który polega na wprowadzaniu leku przez krótką plastikową kaniulę (tzw. wenflon) do tkanki podskórnej brzucha, wywołuje u większości pacjentów miejscowe dolegliwości bólowe, obrzęk i swędzenie. Wynika to z tego, że prostacyklina i jej pochodne są bardzo aktywne biologicznie i powodują podrażnienia w miejscu wkłucia.

„Można tego uniknąć podając lek drogą dożylną przez wszczepiony na stałe cewnik, którego jedna końcówka jest umieszczona w jednej z dużych żył klatki piersiowej, a druga jest wyprowadzona pod skórą na zewnątrz i połączona z zewnętrzną pompą. Pacjent chodzi z takim przenośnym urządzeniem, a lek sączy się do żyły przez całą dobę” - mówił prof. Kurzyna. Ta metoda związana jest jednak z ryzykiem niebezpiecznych powikłań, takich jak zakażenie cewnika czy powstanie zakrzepu w miejscu jego wprowadzenia do żyły.

Pompa podskórna jest najnowszym rozwiązaniem. Urządzenie o średnicy 4-5 cm umieszcza się pod skórą na brzuchu pacjenta i jednocześnie tworzy się kanał, który łączy ją z jedną z dużych żył klatki piersiowej. Pompa jest napełniana lekiem raz na 28 dni. „Dzięki temu rozwiązaniu pacjent zapomina o niedogodności leczenia prostacykliną i jej pochodnymi” - powiedział prof. Kurzyna.

Dotychczas w Europie wszczepiono około 120 takich pomp. W Polsce jest to pierwszy taki zabieg. Terapia jest bezpłatna dla pacjenta - koszt leku pokrywa NFZ w ramach programu lekowego, a pompa jest dostarczana bezpłatnie przez dystrybutora leku.

Nadciśnienie płucne jest zaliczane do tzw. chorób rzadkich. Objawia się podwyższonym ciśnieniem krwi w krążeniu płucnym i prowadzi do niewydolności oddechowej i niewydolności serca. W Polsce na schorzenie to cierpi kilka tysięcy osób, z czego ok. 500 na tętnicze nadciśnienie płucne. „Jest to najrzadsza, ale jednocześnie najbardziej złośliwa postać nadciśnienia płucnego. Często występuje u osób młodych” - powiedział prof. Kurzyna.

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!