Pierwsze w Polsce wszczepienie podskórnej pompy w nadciśnieniu płucnym

18 gru 2013 r.

Operację wszczepienia podskórnej pompy z lekiem pacjentowi choremu na tętnicze nadciśnienie płucne przeprowadzili w środę po raz pierwszy w Polsce dr Andrzej Koteja i prof. Marcin Kurzyna z Europejskiego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Nadciśnienie płucne może występować w związku z nierozpoznaną wrodzoną wadą serca, chorobami układowymi tkanki łącznej, infekcją HIV, chorobą wątroby, przewlekłymi chorobami płuc, uszkodzeniem serca po zawale czy przewlekłą zatorowością płucną. Jego przyczyna nie zawsze jest znana, wówczas mówi się o postaci idiopatycznej.

Postęp w medycynie w ostatnich 20 latach przyniósł bardzo wyraźną poprawę rokowań dla osób chorych na nadciśnienie płucne. Najwięcej leków jest dostępnych dla pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym. Dzieli się je na trzy grupy: doustne inhibitory fosfodiesterazy 5, do których należy sildenafil, czyli Viagra, antagoniści receptora dla endoteliny – leki również stosowane doustnie oraz prostanoidy.

W ostatnich dwóch latach pojawiły się dwa nowe doustne leki na nadciśnienie płucne. Są to: macitentan, zaliczany do antagonistów receptora dla endoteliny oraz zarejestrowany w październiku 2013 r. w USA riociguat, który jest przedstawicielem nowej grupy leków tzw. stymulatorów cyklazy guanylowej. Riociguat został zarejestrowany dla pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym oraz tzw. zakrzepowo-zatorowym nadciśnieniem płucnym. (PAP)

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!