Leki na ADHD mogą wywoływać erekcję

18 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Niektóre leki stosowane w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) mogą powodować u chłopców priapizm, długotrwałe i bolesne wzwody członka – informuje AP.

Według amerykańskiego Urzędu ds. Żywności i Leków (FDA) bolesne wzwody mogą być skutkiem ubocznym działania preparatów zawierających metylofenidat, inhibitor zwrotnego wychwytu dopaminy i noradrenaliny używany m.in. w leczeniu ADHD. Znajduje się on w takich lekach jak ritalin, concerta i daytrana.

FDA zachęca do tego, żeby lekarze informowali o takim działaniu tych leków rodziców, którzy z kolei powinni rozmawiać na ten temat ze swymi synami leczonymi z powodu nadpobudliwości. Bolesne erekcje mogą bowiem trwać ponad 4 godziny.

Nazwa priapizm wywodzi się od starożytnego boga Priapa przedstawianego z członkiem w stanie erekcji. Sama dolegliwość może mieć różne przyczyny. W co trzecim przypadku nie jest ona w ogóle znana, ale u co piątego dotkniętego nią mężczyzny związana jest z zażywaniem leków.

Dotąd było wiadomo, że priapizm mogą powodować papaweryna, lek o silnym działaniu rozkurczowym, oraz alprostadil stosowany w leczeniu zakrzepowo-zarostowego zapalenia naczyń dla poprawienia ukrwienia kończyn. Innym powodem długotrwałych wzwodów mogą być anemia sierpowata oraz urazy rdzenia kręgowego. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!