Gen związany z zespołem Aspergera i empatią

19 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Warianty genu GABRB3 odgrywają rolę nie tylko w rozwoju zespołu Aspergera, ale także mają związek z obniżonym poziomem empatii u części populacji ogólnej - wynika z badań opublikowanych w piśmie "Molecular Autism".

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge badali polimorfizm pojedynczego nukleotydu (SNP) w genie GABRB3 u 530 osób, w tym 118 z zespołem Aspergera. Gen GABRB3 kontroluje działanie neuroprzekaźnika GABA (kwas gamma-aminomasłowy), który reguluje mechanizmy pobudzające i hamujące aktywność komórek nerwowych.

Badacze odkryli, że trzy z 45 badanych SNP dotyczących genu GABRB3 znacznie częściej występowały u osób z zespołem Aspergera. Inne dwa warianty genetyczne w obrębie tego samego genu występowały u osób, które osiągnęły niski wynik w badaniu poziomu empatii (niezależnie od obecności zespołu Aspergera).

Zespół Aspergera charakteryzują trudności w kontaktach międzyludzkich, skłonność do wąskich, czasem obsesyjnych zainteresowań, niechęć do akceptowania zmian, przy wysokim poziomie inteligencji i kompetencji językowej. Mimo wielu różnic zespół Aspergera bywa określany łagodniejszą formą autyzmu.

"Badania powinny skoncentrować się na zlokalizowaniu miejsca ekspresji tego genu w mózgu u osób autystycznych oraz na jego interakcji z innymi czynnikami, genetycznymi i pozagenetycznymi, które powodują zespół Aspergera" - mówi autor badań prof. Simon Baron-Cohen.

"Choć gen GABRB3 nie jest jedynym genem wpływającym na rozwój zespołu Aspergera i na poziom empatii, mamy pewność, że zidentyfikowaliśmy jednego z kluczowych graczy" - dodaje współprowadzący badania Varun Warrier.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!