Lepsza samokontrola dzięki elektrostymulacji

19 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Metodę pozwalającą na polepszenie jednego z obszarów samokontroli przy pomocy stymulacji elektrycznej mózgu opracowali naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego – informuje Science Daily.

Badacze skupili się tylko na jednym z elementów tego, co określa się jako samokontrolę – na umiejętności powstrzymywania odruchów oraz spowalniania czynności odruchowych. Uczestnicy badania wykonywali proste zadania, które wymagały powstrzymania się od reakcji bądź jej spowolnienia.

Następnie naukowcy oznaczali w mózgu każdego z uczestników konkretny obszar odpowiedzialny za ten konkretny „hamulec”. W drugiej części eksperymentu ten obszar był pobudzany przy pomocy krótkich i niewyczuwalnych impulsów elektrycznych. Prowadziło to do polepszenia zdolności badanych do hamowania swoich działań.

Wysyłanie impulsów elektrycznych było sterowane przez komputer, by upewnić się, że zostanie on zaaplikowany dokładnie wtedy, kiedy będzie potrzebny. Co istotne, komputer działał losowo i w części przypadków nie wysyłał impulsu w ogóle: ani naukowcy, ani badani nie wiedzieli, czy mózg jest w danej chwili stymulowany.

Podejście zastosowane w tym przypadku było o tyle nowatorskie, że poprawiało sprawność działania mózgu: w innych tego typu badaniach impulsy elektryczne zazwyczaj zakłócają lub blokują działanie komórek nerwowych.

Badacze przyznają, że wynik eksperymentu jest wprawdzie obiecujący, ale nie oznacza jeszcze możliwości masowego poprawiania samokontroli w dużych grupach, np. u chorych na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy syndrom Tourette'a. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!