Gen stresu ma związek z zawałami serca

19 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Mutacja genu związana z mniejszą odpornością na stres ma także związek z wyższym ryzykiem zgonu z powodu zawału lub choroby serca – informuje pismo „PLOS ONE”.

Zespół naukowców z Duke University School of Medicine przeprowadził badania nad pacjentami z polimorfizmem pojedynczego nukleotydu (rs6318) genu 5HTR2C, ulokowanego w chromosomie X. Wcześniejsze prace wykazały, że mutacja ta ma związek z większą wrażliwością na skutki stresu.

Po siedmiu latach obserwacji okazało się, że pacjenci z mutacją 5HTR2C byli również o 38 proc. bardziej narażeni na zawał serca lub zgon z przyczyn kardiologicznych w porównaniu z grupą normalnie reagującą na stres. Brano przy tym pod uwagę czynniki takie jak wiek, otyłość i palenie papierosów.

Pogarszająca tolerancję na stres odmiana genu 5HTR2C występowała u 10 proc. kobiet i 3 proc. kobiet w badanej grupie 6000 pacjentów.

Zdaniem autorów artykułu, dzięki badaniu genetycznemu można będzie określić najbardziej zagrożoną grupę pacjentów i zapobiec wielu zgonom, stosując odpowiednią profilaktykę – leki lub techniki relaksacyjne.

Specjaliści zalecają zresztą wszystkim proste metody ograniczenia stresu – choćby zbilansowaną, dostarczającą niezbędnych składników pokarmowych, lekkostrawną i zróżnicowaną dietę oraz regularną aktywność fizyczną.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!