W więzieniu kobiety samookaleczają się częściej niż mężczyźni

20 gru 2013 r.

Fot. Shutterstock

Samookaleczenia to poważny problem przebywających w więzieniach kobiet. Choć stanowią tylko 5 proc. osadzonych, dokonują aż połowy wszystkich samookaleczeń – wynika z badań opublikowanych na łamach „The Lancet”.

Jak wynika z wcześniejszych badań, kobiety przebywające w więzieniu są bardziej od mężczyzn narażone na depresję, lęki i zaburzenia psychiczne.

Naukowcy z Oxford University przyjrzeli się incydentom samookaleczenia we wszystkich więzieniach Anglii i Walii w latach 2004-2009. Jak wykazali, samookaleczeń dokonuje niemal jedna czwarta przebywających w więzieniach kobiet - przy użyciu ostrych przedmiotów, własnych paznokci lub łykając szkodliwe substancje czy przedawkowując leki. Podczas gdy umyślnych uszkodzeń własnego ciała dokonuje co roku 5 do 6 proc. odbywających karę mężczyzn, wśród kobiet-więźniarek są one znacznie częstsze - od 20 do 24 proc. rocznie. W sumie daje to niebagatelną liczbę 20 do 25 tysięcy takich incydentów rocznie. Dla całej populacji Wielkiej Brytanii odsetek dokonujących samookaleczeń wynosi 0,6 proc.

Jak się okazało, osoby dokonujące samookaleczeń częściej popełniały w więzieniu samobójstwa - co w szczególności dotyczyło mężczyzn w wieku od 30 do 49 lat.

Najbardziej skłonne do autodestrukcyjnych zachowań w więzieniu były białe kobiety poniżej 20. roku życia, zwłaszcza skazane na dożywocie lub odsiadujące wyrok w mieszanym więzieniu lokalnym. W przypadku mężczyzn najbardziej zagrożeni byli skazani na dożywocie młodzi biali osadzeni w więzieniu o szczególnym nadzorze.

Eksperci twierdzą, że jeśli chodzi o zapobieganie samookaleczeniom w więzieniach, dużo jeszcze pozostało do zrobienia. Kobiety powinny mieć dostęp do pomocy psychologicznej już przy aresztowaniu, zwłaszcza jeśli można u nich dostrzec ślady samookaleczeń lub jeśli są w gorszym stanie psychicznym. Osoby, które się samookaleczają, zwłaszcza wielokrotnie, powinny być uważnej obserwowane, ponieważ mogą próbować samobójstwa.

Wiele osób dokonuje powtarzających się samookaleczeń - w przypadku 102 z badanych kobiet do umyślnych uszkodzeń ciała dochodziło ponad 100 razy rocznie. (PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!