Hamankiewicz: odwołanie prezesa NFZ nie uzdrowi chorego systemu

18 gru 2013 r.

Agnieszka Pachciarz. Fot. NFZ/Włodzimierz Wasyluk

System ochrony zdrowia jest chory i nie uzdrowi go zmiana prezesa NFZ, potrzeba głębszych zmian - powiedział prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz, komentując wniosek o odwołanie szefowej Funduszu Agnieszki Pachciarz.

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz złożył do premiera Donalda Tuska wniosek o odwołanie ze stanowiska prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. Powody swojej decyzji minister ma wyjaśnić podczas konferencji prasowej o godz. 13.00.

"NFZ to jeden z elementów chorego systemu, więc zmiana na stanowisku prezesa niewiele może zmienić" - powiedział Hamankiewicz PAP.

Jego zdaniem ani dotychczasowa prezes NFZ, ani Bartosz Arłukowicz nie mają wizji naprawy tego systemu.

Podkreślił, że NFZ jest instytucją niewłaściwie zorganizowaną, a sposób finansowania systemu ochrony zdrowia jest chory. "Poprzednik pani prezes Pachciarz zepsuł system, a ona pogorszyła sytuację, zaostrzając warunki finansowe wykonywanych świadczeń w nadziei, że jeśli wykaże zysk, to ktoś jej podziękuje" - powiedział Hamankiewicz.

Zaznaczył, że choć Fundusz ma nadwyżki finansowe, sytuacja pacjentów wciąż jest dramatyczna - są kolejki do poradni onkologicznych, matki z dziećmi czekają na wizytę u pediatry, chorzy ludzie ustawiają się w kolejkach w nocy, by zrobić badania.

Hamankiewicz uznał, że odwołanie Pachciarz to "PR-owski zabieg ministra zdrowia", który pozwoli mu dłużej utrzymać się na stanowisku. "Teraz, kiedy pan premier pogroził ministrowi palcem - choć powinien to zrobić już co najmniej dwa lata temu - minister zrobił kolejny krok, który nie przyniesie żadnych efektów" - uważa prezes NRL.(PAP)


comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!