Lekarze: wydatki na refundację leków na cukrzycę nieracjonalne

20 gru 2013 r.

W nowym projekcie listy refundacyjnej brak nowoczesnych leków inkretynowych na cukrzycę typu 2. Tymczasem od 1 maja 2013 r. dla osób ze stanem przedcukrzycowym refundowany jest stary, tani lek, którego zakup pacjenci mogą finansować sami. To nieracjonalne – oceniają diabetolodzy.

Prof. Czupryniak zwrócił z kolei uwagę na to, że terapia lekami inkretynowymi pozwala odsunąć w czasie stosowanie insuliny. „Chorzy leczeni insuliną na pewno będą mieli niedocukrzenia i prawie na pewno każdy z nich trochę przytyje. Jeżeli możemy odsunąć to w czasie o rok, dwa czy pięć lat, to również eliminujemy w tym okresie wydatki na insulinę i leczenie tych powikłań” – wyjaśnił diabetolog.

Jak przypomniał, z najnowszych badań wynika, że koszty powikłań cukrzycy stanowią połowę wszystkich wydatków na tę chorobę w Polsce.

Zaznaczył też, że w samym 2012 r., gdy wprowadzona została nowa ustawa refundacyjna wydatki z budżetu na chorych na cukrzycę spadły o 0,5 mld zł (co stanowiło jedną czwartą wszystkich oszczędności). Wynika to z tego, że pacjenci musieli zacząć sami więcej dopłacać np. do pasków do glukometrów. Natomiast koszt wprowadzenia na listę refundacyjną leków inkretynowych stanowiłby według diabetologów zaledwie kilka procent z tej kwoty.

W odpowiedzi na pytanie PAP o prace nad refundacją leków inkretynowych rzecznik MZ poinformował, że niedawno zakończono negocjacje cenowe z Komisją Ekonomiczną w sprawie jednego z analogów GLP-1 o nazwie liraglutyd. Lek ten przyczynia się wyraźnie do spadku masy ciała u cukrzyków. Ostateczną decyzję o jego refundacji podejmie minister zdrowia. Lek jest obecnie refundowany w 22 krajach UE, w tym o PKB zbliżonym do Polski, jak Czechy, Słowacja, Węgry, Bułgaria czy Estonia.

W najbliższym czasie przedmiotem negocjacji z Komisją Ekonomiczną o objęcie refundacją będą też dwa preparaty zawierające wildagliptynę. Reprezentuje ona doustne leki inkretynowe – tzw. inhibitory DPP4.

Joanna Morga (PAP) jjj/ mrt/

<< < 1 2 > >>

comments powered by Disqus

Nasz serwis używa cookies. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym i że wyrażasz zgodę na ich używanie. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w swojej przeglądarce. Więcej o plikach cookies w Polityce prywatności

PUBLIC !!